ارتباط مستقیم میان ویتامین D و آلرژی در افراد | بیماری

با کمبود چه ویتامینایی اندازه آلرژی در بدن  زیاد میشه و چه رابطه ای میان ویتامینای دریافتی و بروز حساسیت در بدن افراد هست.

 محققان دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین از دانشگاه یشیوا درزمان یه جور از آزمایش خون حساسیت به ۱۷ آلرژنای جور واجور رو با اندازه گیری سطح ایمونوگلوبین (پروتئینی که سیستم ایمنی بدن در  جواب به آلرژنا تولید می کنه) مورد بررسی قرار دادن.

وقتی که مشاهدات به وسیله محققان دانشکده انیشتین موشکافی شد، هیچ گونه رابطه ای میان سطح ویتامین D و آلرژی در بزرگسالان مشاهده نشد. اما در کودکان و نوجوانان پایین بودن سطح ویتامین D با ۱۱ آلرژن از ۱۷ آلرژن رابطه مستقیم داشت.

این آلرژنا شامل آلرژنای زیست محیطی و آلرژنای غذایی (بادام زمینی) هستن.

کودکانی که کمبود ویتامین D دارن (وجود کمتر از  ۱۵ نانو گرم از  ویتامین D در هر میلی لیتر خون) ۲.۴ برابر احتمال بروز آلرژی در اونا نسبت به کودکانی که دارای سطح کافی ویتامین D هستن (بیشتر از ۳۰ میلی گرم در هر میلی خون) بیشتره.

Michal melamed استادیار پزشکی اپیدمیولوژی و سلامت جامعه در دانشکده انیشتین و نویسنده ارشد این تحقیق، با اشاره به ضرورت استفاده کودکان از مقادیر کافی ویتامین D در روز، میگه: این فقط یه رابطه س و به طور کامل  ثابت نمی کنه که کمبود ویتامین D موجب بروز آلرژی در کودکان می شه، اما با این حال باید اونا رو از کمبود ویتامین D مراقبت کنیم.

Science daily

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

بستن منو