ارتباط مستقیم هپاتیت و کبد | بیماری

: ما در این مقاله از سایت گهر می خوایم در مورد  رابطه مستقیم هپاتیت و کبد  صحبت کنیم. از شما عزیزان دعوت می کنیم تا آخر این مقاله گهر رو همراهی کنین.

: رابطه مستقیم هپاتیت و کبد

التهاب کبد رو در اصطلاح پزشکی «هپاتیت» می گن که در بیشتر موارد به وجود اومده به وسیله عفونت ویروسیه، اما مصرف الکل، مسمومیت به وجود اومده به وسیله دارو یا محصول شیمیایی هم می تونه ایجاد کننده شه. علائم مریضی با در نظر گرفتن دلیل هپاتیت در افراد جور واجور با هم فرق داره و بعضی از شکلای جور واجور مریضی اونقدر وخیمه که منتهی به نابودی کبد می شه.

«کبد» یکی از مهم ترین و بزرگ ترین اندامای داخلیه که وزن اون در افراد بزرگسال به ۱ تا ۵/۱ کیلوگرم می رسه. این اندام درست زیر قفسه سینه و سمت راست بدن قرار داره. کبد مواد مغذی رو پس از روند هضم، تغییر شکل میده و بخشی رو ذخیره می کنه. این مواد در زمان نیاز مورد استفاده بدن قرار میگیره.

کبد هم اینکه در حفظ ثبات قند خون نقش داره. مواد سمی موجود در الکل، بعضی داروها، موادمخدر و… پس از مصرف به کبد می رسن. کبد واسه جلوگیری از تاثیر مضر اونا، این مواد رو تجزیه می کنه و از راه صفرا به روده می فرستد یا دوباره به خون بر گردن و در کلیه ها تصفیه و از راه ادرار دفع شن.

کلا، هپاتیت به ۲ گروه اصلی تقسیم می شه؛ هپاتیت ویروسی: در کشورای پیشرفته ویروس هپاتیت A، B و C عامل ۹۰درصد موارد هپاتیت حاده. ویروس هپاتیت D، E و G هم ایجاد کننده هستن. هپاتیت غیرویروسی: از پایه به دنبال مصرف مواد سمی کبد (الکل، اجناس شیمیایی سمی و…) ایجاد می شه. هم اینکه ممکنه به وجود اومده به وسیله ناراحتیای کبدی مانند کبد چرب یا هپاتیت خودایمن (التهاب طولانی با دلیل نامعلوم در نتیجه تولید آنتی کورها) باشه.

• هپاتیت A: این نوع هپاتیت ویروسی وخامت کمتری نسبت به شکلای جور واجور دیگه داره. معمولا بدن طی چند هفته با اون مقابله می کنه و ایمنی ایجاد می شه. به عبارت بهتر، آنتی کورها باقی می مانند، اما ویروس از بین میره. ویروس هپاتیت A از راه آب یا غذای آلوده منتقل می شه و ممکنه ویروس در مدفوع مریض وجود داشته باشه و به دلیل رعایت نکردن بهداشت از راه تماس با افراد دیگه یا مواد غذایی سرایت کنه. خوراکیای خام یا نیم پز بیشتر مستعد انتقال مریضی هستن. حتی پرورش آبزیان در آبای آلوده و فاضلاب هم ایجاد کننده مریضی می شه. خطر دچار شدن به هپاتیت A در کشورای با وضعیت پایین بهداشت بسیار بیشتره و تقریبا همه کودکان به ویروس آلوده شدن. واکسن می تونه راه حل خوبی واسه مقابله با این نوع هپاتیت باشه.

• هپاتیت B: عادی ترین و البته مرگبارترین نوع هپاتیته. ویروس هپاتیت B از راه روابط جنسی (اسپرم و دیگه مایعات بیولوژیک) و خون منتقل می شه و اندازه عفونی شدن ۵۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از ویروس ایدز است. به کار گیری سرنگ آلوده یکی از مهم ترین راه های انتقال حساب می شه. بیشتر افراد گرفتار به طور کامل می تونن با مریضی مقابله کنن و تنها حدود ۵درصد به طور طولانی آلوده به ویروس و منتقل کننده باقی می مانند. افراد منتقل کننده علائم مریضی ندارن، اما در خطر جدی دچار شدن به سیروز و سرطان کبد هستن. ویروس هپاتیت B می تونه طی زایمون از راه مادر منتقل کننده به نوزاد منتقل شه. از سال ۱۹۸۲ میلادی واکسن این مریضی استفاده شد.

• هپاتیت C: هپاتیت C موذی ترین نوع هپاتیت ویروسی حساب می شه چون ویروس بسیار مقاومی عامل بیماریه و تا ۸۰درصد موارد دچار شدن به عفونت، طولانی می شن. تشخیص این مریضی تقریبا نوینه و به سال ۱۹۸۹ میلادی برمیگرده. در بیشتر موارد ویروس از راه تماس مستقیم خون آلوده، به خصوص به کار گیری سرنگ مشترک واسه تزریق موادمخدر، انتقال خون بدون غربالگری و استفاده تکراری از سوزن و سرنگ غیراستریل منتقل می شه. با احتمال خیلی کم امکان انتقال ویروس از راه رابطه جنسی کنترل نشده با افراد گرفتار خصوصا در صورت وجود جراحت در ناحیه تناسلی یا عادت ماهانه هم هست. هپاتیت C اولین دلیل پیوند کبده و هنوز واکسن نداره.

• هپاتیت سمی: این نوع مریضی بیشتر در نتیجه زیاده روی در مصرف الکل یا دارو بروز می کنه. خوردن قارچای غیرخوراکی، روبرو شدن با مواد شیمیایی (مثلا در بعضی مشاغل) یا مصرف بعضی اجناس گیاهی سمی واسه کبد می تونه منتهی به مریضی شه. با در نظر گرفتن نوع ماده مصرفی، مریضی ممکنه چند ساعت، چند روز یا چند ماه بعد ظاهر شه و معمولا با قطع مواد مضر، علائم مریضی هم رفع می شه. با این حال مشکلات اون بر کبد مانند سیروز باقی می مونه.

مشکلات هپاتیت

اگه هپاتیت به موقع تشخیص داده نشه یا درمان مناسب انجام نگیره، می تونه عامل بروز مشکلات بسیار جدی باشه.

• هپاتیت طولانی: اگه مریضی پس از ۶ ماه بهبود نیابد به اون «هپاتیت طولانی» می گن که شایع ترین آسیب س. در ۷۵درصد موارد هپاتیت B یا C عامل اون بوده و معمولا با درمان مناسب طی ۱ تا ۳ سال درمان می شه.

• سیروز: تهاجمات تکراری ویروسا، مواد سمی و دیگه عوامل مریض کننده به بافتای کبد آسیب میرسونه و در آخر جریان خون مطلوب در این اندام رو دچار مشکل می کنه که به اون «سیروز» یا «التهاب شدید کبدی» می گن. نبود درمان درست و کامل در ۲۰ تا ۲۵درصد موارد هپاتیت طولانی به سیروز کبدی میرسه.

• سرطان کبد: هرچند معمولا آسیب پایانی سیروز، سرطان کبده، اما دست اندازی سلولای سرطانی به اندامای دیگه هم می تونه کبد رو درگیر کنه. هپاتیتای B و C هم اینکه هپاتیت به وجود اومده به وسیله مصرف زیاد الکل عامل جدی دچار شدن به این مشکل هستن.

• مشکل زیاد کبدی: در اینجور حالتی کبد قادر به انجام عملکردهای اصلی خود نیس و بخش کلی ای از بافت کبد از بین میره. در این مواقع نیاز به پیوند کبد لازم هستش. این ناراحتی بیشتر در بیماران گرفتار به هپاتیت B و سمی بروز می کنه. مریضی شدیدا خطرناکه و از هر ۴ نفر، ۱ نفر جون خود رو از دست میده.

علایم هپاتیت

نوعای جورواجور هپاتیت با نشونه هایی که ذکر می شه، همراه نیس. در بسیاری موارد مریضی چند سال به طور خاموش پیشرفت می کنه یا با علائم شبه آنفلوانزا مانند تب، درد عضلات، خستگی و سردرد تشخیص داده می شه که معمولا با آسیبای جدی همراه س.

• تب یا تعریق شبونه

کاهش اشتها و لاغر شدن

حالت تهوع

دردهای شکمی، به خصوص در سمت راست

زرد شدن پوست و قرنیه چشم

• تیره شدن رنگ ادرار (مثل رنگ چای)

• ظاهر شدن لکه های قرمز روی پوست، خونریزی بینی و گیجی بیشتر منتهی به کما (دچار شدن به مشکل زیاد کبدی)

• تورم شکم و پاها (به وجود اومده به وسیله احتباس آب در بدن)، پریشونی و گیجی، گیجی، خونریزی سریع و تحلیل عضلات (دچار شدن به سیروز کبدی)

چه کسائی در برابر خطرند؟

• آدمایی که رفتارای پرخطر (روابط جنسی خارج از عرف، اعتیاد تزریقی و…) دارن.

• کادر پزشکی و پرستاران که مرتب با سوزن، سرنگ و دیگه وسایل آلوده به ویروس مریضی سرو کار دارن.

• مسئولان انبار مواد غذایی مستعد مریضی هستن چون احتمال داره خوراکیا و مایعات به ویروس هپاتیت A آلوده شه.

• دریافت کنندگان خون در صورت تایید نشدن سلامت فراورده خونی

• بیماران تحت درمان همودیالیز

• نوزادان مادران آلوده به ویروس هپاتیت B و C (البته با احتمال خیلی کم اتفاق میفته.)

• افراد گرفتار به ناراحتیای کبدی، مصرف کنندگان مقدار زیاد الکل و خانوما (روند متابولیسم کندتر مواد سمی نسبت به آقایون) در صورت روبرو شدن با مواد سمی مستعد دچار شدن به هپاتیت سمی هستن.

• ساکنان مناطق بدون آب آشامیدنی سالم و بهداشتی

• افراد مایل به انجام خالکوبی، تاتو و طب سوزنی در صورت به کار گیری وسایل غیراستریل

پیشگیری

در بحث پیشگیری از هپاتیت هم باید به دسته بندی های موجود درباره شکلای جور واجور هپاتیت توجه کرد و اصول پیشگیری رو طبق نوع هپاتیت تبیین کرد:

• پیشگیری از هپاتیت A: تشخیص هپاتیت A به افراد گرفتار به سیروز، هپاتیتB ،C طولانی و دیگه ناراحتیای کبدی پیشنهاد می شه. واکسیناسیون هم واسه آدمایی که بدن اونا قادر به تولید آنتی کور این ویروس نیس، لازم هستش.

از اونجا که مواد غذایی آلوده مهم ترین عامل انتقال هپاتیت A هستش، ماهی و دیگه فراوردهای دریایی رو از مراکز بهداشتی بخرین، اونا رو به طور کامل بپزید و در رستورانای دریایی نامطمئن غذا نخورین.

در صورت دسترسی نداشتن به آب لوله کشی سالم، به خصوص در زمان سفر حتما آب معدنی بخورین و شربتا و نوشیدنیای غیربهداشتی مصرف نکنین.

خوراکیای خام مانند سبزیجات و میوه ها رو حتما خوب بشورید و ضدعفونی کنین.

زخم و جراحت رو با مواد ضدعفونی تمیز کنین.

در صورت دچار شدن به این مریضی یا تماس با مریض لازمه دستا پس از سرویس بهداشتی و قبل از به کار گیری مواد غذایی و غذا خوردن به طور کامل شسته شه تا احتمال سرایت کم بشه.

• پیشگیری از هپاتیتای B و C: آزمایش تشخیص هپاتیت B واسه همه خانمای باردار در اولین مراجعه به دکتر پیشنهاد می شه چون عفونت واسه خانوم باردار خطرناکه و در صورت دچار شدن می تونه عامل سقط جنین باشه.

افراد در خطر از جمله مبتلایان به ویروس HIV بهتره آزمایش هپاتیت B و C بدن چون مریضی معمولا چند سال بدون علامت بارزی پیشرفت می کنه.

• اقدامات بهداشتی روابط زناشویی در صورت ابتلای همسر به مریضی رعایت شه.

هنگام پرستاری از مریض و تماس با خون، به کار گیری دستکش و لباس مناسب لازمه.

هیچوقت از سوزنای تزریق انسولین یا سرنگ مشترک استفاده نشه.

هنگام خالکوبی و تاتو حتما از به کار گیری وسایل یکبارمصرف یا به طور کامل استریل شده اطمینان انجام بشه.

تزریق واکسن هپاتیت B در اول تولد، ۲ و ۶ ماهگی نوزاد لازمه. واسه افراد ضعیف مانند مبتلایان به ویروس HIV هم با در نظر گرفتن نظر دکتر تجویز می شه. البته هنوز واکسن هپاتیت C موجود نیس.

در صورت دچار شدن به این ویروس، تموم وسایل شخصی مریض باید مختص خودش باشه و هر وسیله ای مانند سرنگ که آلوده به خون می شه هم به طور کامل استریل شه.

• پیشگیری از هپاتیت سمی: دوز مصرف داروهای شیمیایی، به خصوص داروهایی با فروش آزاد مانند استامینوفن و حتی داروهای گیاهی باید به طور کامل رعایت و از مصرف خودسرانه و تغییر دوز دارو دوری شه. داروها رو باید در محلی امن و دور از دم دست کودکان نگه داشت.

اقدامات بهداشتی و محافظتی در برابر مواد شیمیایی و سمی مورد توجه باشه.

درمان

بدن به طور طبیعی می تونه با ویروس هپاتیت A مقابله کنه. این مریضی معمولا نیاز به داروی خاصی نداره، اما استراحت و تغذیه درست پیشنهاد می شه. علائم مریضی پس از ۴ تا ۶ هفته بهبود پیدا میکنه.

در بیشتر موارد دچار شدن به ویروس هپاتیت B (95درصد) مریضی خودبخود و بدون دارو بهبود پیدا میکنه. البته مانند هپاتیت A استراحت و تغذیه باید جدی گرفته شه، اما ادامه مریضی بیشتر از ۶ ماه به این معناست که بدن قادر به نابودی ویروس نبوده که در این صورت دکتر داروهای موردنیاز رو تجویز می کنه.

داروهای تجویزی در مورد هپاتیت C کلا مبنی بر نابودی ویروس طی ۲۴ تا ۴۸ هفته س که براساس آمار سازمان بهداشت جهانی در ۳۰ تا ۵۰درصد موارد موثر هستن.

در مورد هپاتیت سمی به وجود اومده به وسیله مصرف دارو هم مصرف دارو باید قطع شه و تجویز دوباره بدون آزمایشای دقیق می تونه مشکلات جدی داشته باشه. هم اینکه باید از تماس با مواد شیمیایی مریض کننده دوری کرد. معمولا این اقدامات موجب بهبود سلامت طی چند هفته می شه.

بدیش اینه در موارد وخامت مریضی و نبود بهبود تنها روش نجات جون مریض، پیوند کبد هستش.

پیشنهادای کاربردی واسه کاهش مشکلات و تسریع درمان هپاتیت

در کنار اصولی که در مورد پیشگیری و درمان شکلای جور واجور مریضی هپاتیت مطرحه، پیشنهادایی کلی و کاربردی هم وجود دارن که می تونن مشکلات و ناراحتیای به وجود اومده به وسیله هپاتیت رو کم کنن و روند درمان رو تسریع کنن. بعضی از مهم ترین این پیشنهادا عبارتند از:

• دوری از مصرف الکل: مصرف الکل به سلولای کبد آسیب می زنه و حتی اونا رو نابود می کنه.

• استراحت: در هر زمان استراحت لازمه و نباید خود رو خسته کرد.

• مشورت با دکتر قبل از مصرف دارو: بعضی از داروها مانند استامینوفن و آسپیرین که بدون نسخه به فروش می رسن شامل مواد سمی واسه کبد هستن. از همین رو، مصرف خودسرانه داروها می تونه خطرناک باشه.

• دوری از غذاهای سنگین: در صورت حالت تهوع، استفراغ یا کاهش اشتها بهتره به جای ۳ وعده غذای سنگین، دریافت غذا به ۳ وعده کوچیک تر و چند میان وعده تقسیم شه. هم اینکه، حذف اودیه ها، غذاهای

سرخ شده و خوراکیای پر از فیبر و چربی هم به بهتر شدن علائم در بعضی افراد کمک می کنه.

• برخورداری از پشتیبانی دور و بریا: معمولا در طول دوره درمان خستگی جسمی، روانی و جنسی ایجاد می شه که همراهی خونواده و کادر پزشکی بسیار موثره.

• دوری از تماس با مواد سمی: هر نوع تماس طولانی با مواد سمی واسه کبد صنعتی می تونه روند بهبود کبد گرفتار به هپاتیت رو دچار مشکل کنه.

ترک سیگار: توتون به کبد آسیب دیده از ویروس هپاتیت آسیب می زنه.

.

منبع : gahar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو