ارتباط مشکلات سینوسی با افسردگی | بیماری

: تحقیقات جدیدی انجام شده که  نشون میده آدمایی که به دلیل عفونت طولانی سینوسی دپرس می شن، بازدهی کاری یا تحصیلی کمتری دارن. محققان به این نتیجه رسیدن که افراد دچار رینوسینوزیت طولانی (CRS) که دپرس شدن نسبت به مبتلایان به این مریضی که دپرس نیستن، با احتمال بیشتری ممکنه در محل کار یا تحصیل حاضر نشن.

محققان گفتن یافته هاشون می تونه به انجام درمان هدف دار واسه کمک به بهتر شدن کلی کیفیت زندگی این بیماران برسه.

دکتر احمد صداقت، سرپرست این بررسی گفت: «ما دریافتیم که همه علائم این بیماران به CRS- سینوس، بینی یا اعضای دیگه- مربوط نیس… شدت خلق دپرس و علائم افسردگی تعیین کننده مدت غیبت بیماران دچار سینوزیت طولانی از محل کار یا تحصیله.»

دکتر صداقت جراح سینوس در بیمارستان چشم و گوش ماساچوست و استاد بیماریای گوش و حلق و بینی در دانشکده پزشکی هاروارده.

CRS یه مریضی شایعه که باعث مشکلات خواب و تنفس می شه. این محققان سه مشکل دیگه رو هم یاقتند که با کم شدن کیفیت زندگی مبتلایان به CRS همراهی دارن: انسداد بینی، درد گوش و صورت و کارکرد عاطفی.

این محققان از ۱۰۷ فرد گرفتار به CRS خواستن تا پرسشنامه ای رو درباره علائمشان و حضورشون در محل کار یا تحصیل پر کنن.

شرکت کنندگان در این بررسی به طور میانگین در طول سه ماه سه روز کاری یا تحصیلی خود رو از دست داده بودن. این بررسی نشون داد که مشکلات عاطفی- به خصوص علائم افسردگی- دلیل اصلی این روزای غیبت هستن.

این محققان می گن از این یافته که بدخوابی و پرخونی و انسداد بینی در این بیماران  با  غیبت از محل کار یا تخصیل ارتباطی نداره، حیرت زده شدن.

صداقت دراین باره گفت: «این یافته ها به این حقیقت اشاره می کنن که عناصری مشخص (در این مورد نشونه هایی مشخص) در CRS ممکنه تحریک کننده تظاهرات یا نتیجه های خاص در این مریضی باشن.»

اون گفت که این یافته ها «راه رو واسه جستجوی مداخلات درمانی به هدف بهبودی خلق دپرس بیماران دچار CRS که به کاهش بازدهی اونا میرسه، می گشاید.»

یافته های این بررسی به طور آنلاین در ۱۰ مارس در ژورنال سالنامهای آلرژی، آسم و ایمنی شناسی منتشر شده.

.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

بستن منو