ارتباط مصرف نمک اضافی و افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۷ ۰۸:۵۹

: رابطه مصرف نمک اضافی و افزایش خطر دچار شدن به زوال عقل

به گفته محققان، مصرف بیشتر از اندازه نمک علاوه به قلب، به مغز هم آسیب رسونده و خطر دچار شدن به دمانس (زوال عقل) رو زیاد می کنه. 

به گزارش مهر، نمک ماده ای لازم واسه تنظیم عملکردهای مهم بدنه. با این حال، در تحقیقات قبلی، رابطه مصرف بیشتر از اندازه نمک با افزایش فشارخون و افزایش خطر مریضی قلبی و سکته تایید شده.

 

 

مشکل ایجاد شده در جریان خون به مغز به وجود اومده به وسیله کاهش تولید اکسیدنیتریکه؛ گازی که از راه سلولای اندوتلیال ایجاد می شه.

 

«کاستانتینو آیدکولا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده ویل کورنل نیویورک، در این باره میگه: «ما دریافتیم موشای تغذیه شده با رژیم غذایی پرنمک، حتی وقتی که فشارخون شون افزایش نیافته بود، گرفتار به زوال عقل یا دمانس شدن.»

 

ایشون در ادامه اضافه می کنه: «این یافته عجیبه چراکه در آدما، تاثیر داغون کننده نمک بر قدرت شناختی به فشارخون بالا نسبت داده می شد.»

 

محققان به این نتیجه رسیدن نتیجه مصرف بالا نمک موجب شد سلولای سفید خون موشا، اینترلوکین ۱۷ (IL-۱۷) بیشتری تولید کنن؛ IL-۱۷ پروتئینیه که واکنشای ایمنی و التهابی بدن رو تنظیم کرده و موجب کاهش اکسید نیتریک در سلولای اندوتلیال می شه.

 

به گفته سازمان بهداشت جهانی، افراد بزرگسال باید کمتر از ۵ گرم نمک (کمتر از یه قاشق چایخوری) در روز مصرف کنن. واسه کودکان و نوزادان هم مصرف نمک باید بسیار کمتر از این اندازه باشه.

 

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو