ارتباط موچین با رشد مو | بیماری

جواب) هیچ دلیل علمی وجود نداره که کندن موها باعث تیره تر، خشن تر شدن و یا افزایش رشد اونا شه. خانوما به طور عادی ابروهای خود رو بدون افزایش رشد و تیره ترو زبرتر شدن اونا رو می کنن، پس هیچ نگرانی درباره موی جاهای دیگه بدن هم نباید باشه.

واقعا دلایلی هست که بعد از چند سال کندن موها، رشد اونا کم شده و موهای زبر و تیره به موهای ظریف، کوچیک و بی رنگ تبدیل می شن.

کندن موها با به کار گیری موچین روشیه که واسه نابود کردن موقتی موهای پراکنده صورت به کار میره و واسه موهای زیاد غیر عملی هستش. کندن موها ممکنه دردناک باشه، مخصوصاً روی مناطق حساسی مانند لب بالا، اما مشکلات جانبی دیگری نداره.

بسته به تراکم و سرعت رشد موها در مناطق جور واجور، رشد دوباره اونا به حدی که نیاز به کندن بعدی داشته باشه دو تا دوازده هفته زمان میبره.

موهای زائد صورت بیان کننده به هم خوردن تعادل هورمون هاست؟

در خانوما ممکنه که اینجور باشه. اگه شما از نظر خانوادگی پُرمویی صورت ندارین و افزایش موهای زائد تقریباً سریع و ناگهانیه، ممکنه نبود تعادل هورمونی داشته باشین.

بدن مردان و زنان هر دو هورمونای زنونه و مردونه رو تولید می کنن. به صورت میانگین زنان دو سوم بیشتر از مردان هورمون مردونه تولید می کنن.

زنائی که دارای کارکرد ناجور یا تومور غدد فوق کلیوی یا تخمدانا باشن ممکنه در اثر هورمونای مردونگی، رویش موهای تیره و خشن روی صورت رو پیدا کنن. موهای غیر طبیعی هم اینکه ممکنه روی سینه، پایین شکم و انداما ظاهر شه.

به هر حال این نکته قابل تاکیده که بیشتر موارد، رویش موهای زائد در خانوما با هیچ مشکل قابل شناسایی  یا نبود تعادل هورمونی همراه نیس. بعضی از زنائی که مشکل موهای زائد دارن، به طور کامل تیپ زنونه داشته و دوره های پریود ماهیانه مرتب و باروری دارن. بیشتر، آزمایشات هورمونی افزایش سطح هورمونای مردونه رو نشون نمی دن.

دلیل اینجور موهای زائدی ممکنه حتی با اختصاصی ترین آزمایشات غیر قابل شناسایی بوده و شاید مشکل به دلیل ناهنجاری در سطح سلولیه که تا کنون شناسایی و اصلاح این تغییرات به جایی نرسیده.

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو