ارتباط هموفیلی با هپاتیت | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

 آدمایی که از آسیب هموفیلی رنج میبرن در برابر چه خطراتی قرار دارن این افراد با چه مشکلاتی مواجه هستن چگونگی درمان مریضی اونا به چه صورته

 هموفیلی مریضی ایه که زنان در تولد کودکان گرفتار به اون نقش بسیار مهمی دارن و چون تنها منتقل کننده ژن این مریضی به بچه ذکور خود هستن و از مشکلات فیزیکی این مریضی رنج نمی برن، اما پا به پای پسران خود با روحشون درد میکشن.

۲۸ فروردین روز جهانی هموفیلیه و کشورای عضو فدراسیون جهانی هموفیلی با شعار «درمان واسه همه چشم انداز واسه همه» واسه اگاهی جوامع نسبت به مشکلات این بیماران و دیگه مبتلایان به شکلای جور واجور مشکلات انعقادی تلاش می کنن و تلاش در جلب توجه دولتا به مشکلات اونا در بخش درمان و دارو دارن.

دکتر مهرداد مشهدیان، فوق تخصص بیماریای خون و سرطان بالغین در گفت وگو با جام جم درباره علائم کودک گرفتار به هموفیلی و زمان بروز اون میگه: علائم مریضی از یه سالگی با خونریزی مفصلی، کبودیای دراز مدت و مشکل در بستن خون نمایان می شه.مهم ترین دلیل این مریضی مربوط به کمبود عامل ۸ (نوع A) و ۹ (نوع B) در کروموزم Xه که مربوط به جنس مذکره. ایشون ادامه میده: در ازدواج زن حامل ژن با مرد سالم، احتمال انتقال ۲۵ تا ۳۰ درصدی ژن به بچه پسر هست. ژن این مریضی به زنان فقط از راه پدر و به مردان از راه مادر قابل انتقاله. نسبت کودکان به دلیل کمبود عامل هشت، یه در پنج تا ده هزار تولده و کمبود عامل ۹، یه در۳۰ هزاره.

علائم هموفیلیا در اول تولد

بیماریای ارثی معمولا یا از اول تولد یا در همون سالای اولیه، نشونه های حضور خود رو اعلام می کنن. دیر بند اومدن خون بندناف به هنگام تولد و خون مردگی در سر یا هماتوم ازجمله علائم هموفیلی بودن نوزاده. دکتر مشهدیان درباره دیگرعلائم این مریضی میگه: شایع ترین زمان بروز مریضی، ۱۲ تا ۲۴ ماهگی کودکه که به شکل خونریزی در عضلات، مفاصل یا داخل شکم بروز می کنه. لازمه والدین به عکس العمل بچه بعد از ضربه توجه کنن. معمولا بچه های گرفتار دچار بیقراری، کلافگی و سختی در حرکت عضو می شن که اندازه عکس العمل بچه با شدت مریضی ربط داره.

خونریزیای هشداردهنده

خونریزی در بیماران هموفیلی یه علامت هشداردهنده و نیازمند اقدامات جدی تری نسبت به افراد معمولیه طوریکه ممکنه این افراد نیازمند جراحی اورژانسی باشن.

دکتر مشهدیان با توضیح دادن این موضوع که ۳۰درصد مبتلایان بدون سابقه فامیلی این مریضی هستن، ادامه میده: خونریزی در بیماریای پیشرفته علاوه بر مفاصل، ارگانایی مثل شکم، مغز و دهن رو هم درگیر می کنه طوریکه فرد با فرض کمردرد به دکتر مراجعه می کنه، اما نتیجه بررسیا بیان کننده وجود هماتوم (توده خون لخته شده) در شکم فرده که خارج کردن اون نیازمند جراحیه.

روند درمان هموفیلی ها

پذیرش و تحمل دردهای بی درمان صبر زیادی می خواد. با وجود اون که محققان رشته های پزشکی تلاش در شناخت راهکارهای درمان واسه بیماریای جور واجور دارن، اما اظهارات کارشناسان نشون میده فعلا درمان قطعی واسه این مریضی شناسایی نشده و بحث اصلاح ژن در دوران بارداری و پیوند کبد که در بعضی از کشورای اروپایی مثل ایتالیا مطرحه فعلا در مرحله آزمایش و تحقیقه. تا الان بهبود این بیماران امید بخش نبوده.

آموزش مانعی واسه معلولیت

هموفیلی جزو مریضی هاییه که فرد گرفتار فقط با مشکلات خود مریضی مواجه نیس بلکه روند درمان هم رقابت برانگیزه و فرد رو با مشکلاتی مثل تغییر شکل مفاصل، مشکل حسی و حرکتی، معلولیت و مشکلات عروقی و اعصاب، خونریزی مغزی و دهانی مواجه می کنه.

دکتر بابک بهار، فوق تخصص خون و سرطان بالغین در گفت وگو با جام جم درباره دلیل معلولیت بیماران هموفیلی میگه: معلولیت در مریض هموفیلی جنبه های جور واجور داره. شایع ترین نوع اون، معلولیت ارتوپدیه که خونریزی مفصلی مخصوصا درناحیه زانو منشأ اون هستش. ایشون ادامه میده: خونریزی باعث تخریب کم کم مفصل و در نتیجه ویلچرنشین شدن بیماران حتی در سن کم می شه. بدیش اینه تعویض مفصل هم پاسخگوی مشکلات اونا نیس. چون مفاصل دیگه هم مثل ران درگیر هستن.

دکتر بهار پیشگیری از خونریزی مفصلی رو مهم ترین راه حل مقابله با معلولیت می دونه و ادامه میده: خونریزی در هموفیلی نوع A (کمبود عامل هشت) معمولا با تاخیر و بعد از دو ساعت از زمان ضربه اتفاق می افته به خاطر همین عامل باید به محض ضربه خوردن و قبل از مدت زمان نامبرده به کودک تزریق شه، اما بعضی والدین کم تجربه، با فرض بی اهمیت بودن ضربه، زمان طلایی رو از دست میدن و بعد از خونریزی مفصل به دکتر مراجعه می کنن.

فوق تخصص خون و سرطان بالغین آموزش بیماران هموفیلی و خونواده های اونا رو لازم می دونه و میگه: مهم ترین تاثیر این آموزشا آگاهی مادر نسبت به ضرورت تزریق عامل به بچه در همون دقایق اولیه دریافت ضربه س. هموفیلیای شدید هم که هفته ای ۲ تا ۳ بار باید عامل تزریق کنن. به خاطر همین همیشه باید مقداری عامل در خونه داشته باشن.

دکتر بهار به هموفیلیا پیشنهاد می کنه حتما آزمایشای دوره ای مربوط به هپاتیت C و B رو بکنن تا در صورت دچار شدن به این مریضی، تحت نظر کارشناسان گوارش درمان شن. ایشون تزریق واکسن هپاتیت B رو لازم می دونه و درباره دلایل احتمالی ابتلای هموفیلیا به هپاتیت C میگه: با وجود اون که سلامت خون قبل از تزریق بررسی می شه، اما ممکنه ویروس این مریضی در زمان آزمایش، مخفی باشه و وجود ویروس رو نشون نده به خاطر همین احتمال ابتلای فرد دریافت کننده به این نوع هپاتیت هست.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو