ارتباط هورمون خواب با یک سرطان مردانه؟! | بیماری

این هورمون از غده صنوبری در مغز و در عکس العمل به تاریکی ترشح می شه.
یافته های یه بررسی جدید نشون میده مردانی که سطح هورمون خواب موسوم به «ملاتونین» در بدنشون بیشتره، کمتر در برابر دچار شدن به سرطان پروستات هستن. در این بررسی که روی نمونه ادرار گروهی از مردان داوطلب انجام شد مشخص شد مردانی که مقدار این هورمون در ادرارشون بیشتر بوده ۷۵ درصد کمتر در برابر دچار شدن به سرطان پیشرفته پروستات بودن.

«سارا مارکت» از کارشناسان دانشکده سلامت عمومی هاروارد در بوستون گفت: یافته های این بررسی و مشاهده وجود رابطه بین سطح ملاتونین و دچار شدن به سرطان پیشرفته پروستات قابل توجه و بررسیه.

سطح ملاتونین در بدن افراد تحت تاثیر اندازه خواب و کیفیت اون هستش. این هورمون از غده صنوبری در مغز و در عکس العمل به تاریکی ترشح می شه. معمولا سطح هورمون ملاتونین موقع غروب زیاد می شه و در طول شب بیشتر می شه و دوباره به هنگام صبح و با روشن شدن هوا از مقدار اون در بدن کم میشه. به گفته پزشکان در تحقیقات قبلی مشخص شده بود که هورمون ملاتونین نقش مهمی در تنظیم هورمون هایی که بر سرطان تاثیر می ذارن، اجرا می کنه. بررسیای آزمایشگاهی هم اینکه نشون میده ملاتونین می تونه به کاهش سرعت رشد سلولای سرطانی یا متوقف ساختن اون کمک کنه.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، زنان شاغلی که در شیفت شب کار می کنن از اندازه پایین تری هورمون ملاتونین بهره مند هستن و در نتیجه بیشتر در برابر دچار شدن به سرطان سینه هستن.

در این بررسی از ۰ مرد ایسلندی در فاصله سالای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۹ میلادی درخواست شد به سوالای مطرح شده در مورد عادت خوابشون جواب بدن. هم اینکه روی نمونه ادرار اونا آزمایشایی انجام شد. به گفته پزشکان در اون دسته از شرکت کنندگان که در نمونه ادرارشون اندازه بالاتری از این هورمون وجود داشت، موارد دچار شدن به سرطان پروستات خیلی کمتر دیده شده بود.

منبع : ایسنا

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو