ارتباط ورم و پف‌آلودگی بدن با تغذیه | تغذیه سالم

رابطه ورم و پف آلودگی بدن با تغذیه

ادم یا ورم بدن یکی از مشکلات شایع و رو به افزایشی هستش که تازگیاً به دنبال صنعتی شدن دنیای امروز و الگوی ناصحیح رژیم غذایی بیشتر دیده میشه اگه در گذشته بیشتر در افراد در سنین بالا مشاهده می گردید.

 

این آسیب علل مختلفی داره؛ یکی از دلیلای اون تغذیه ناجور هستش که در این صورت معمولاً ادم، شدید یا همیشگی نبوده و علائم اون به طور ناچیز و یا بعضی وقتا ایجاد می گردن. از دلیلای دیگه ادم، مریضیای سیستمیک که همه بدن رو تحت اثر قرار میدن هستن که در این صورت ادم شدیدتر بوده و همیشگی هستش. در این حالت تشخیص نوع مریضی و درمان اون به وسیله دکتر متخصص لازم هستش.

 

مریضیایی که باعث ورم بدن می شن

* مشکل قلبی

قلبی که ضعیف و نارسا شده، نمی تونه خون وریدی رو خوب پمپ کنه. نتیجه اون تجمع خون وریدی در پشت قلب و پس زدن اون در کل بدنه. بر اثر اثر جاذبه زمین بیش ترین جایی که این خون جمع می شه در ساق و مچ پا هستش. در این بیماران با دراز کشیدن و بالا نگه داشتن پا ورم ساق کمتر می شه.

 

* مشکل کلیوی

کلیه نارسا قادر نیس آبی رو که از راه خوردن و آشامیدن وارد بدن می شه خوب دفع کنه، پس آب زیادی در بدن تجمع یافته و بدن متورم شه. به دلیل اثر جاذبه این تورم معمولاً در اندام تحتانی به خصوص در ساق و مچ پا بیشتره. در بیماران گرفتار به مشکل کلیوی دراز کشیدن موجب می شه آبی که در ساق تجمع پیدا کرده در کل بدن پخش شه. این بیماران صبحا که از خواب بیدار می شن ورم ساق کمی داشته و عوضش صورت اونا متورم و پف کرده.

 

* مریضیای طولانی ریه

در مریضیای طولانی ریه مانند آمفیزم و برونشیت طولانی فشار عروق ریوی بالا میره و به دنبال اون ممکنه این افزایش فشار به وریدهای قبل از قلب منتقل شده و در نتیجه موجب ورم شه.

نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در شبونه روز پیشنهاد می شه؛ در حالی که این افراد

حدود سه برابر یا حتی بیشتر آب می خورن. این عمل موجب برهم خوردن

تعادل الکترولیتا و بروز مشکلات خطرناک از جمله تورم سلولی می شه

 

* کاهش پروتئین خون

کاهش پروتئین خون به دنبال مشکل کبدی و یا سندروم نفروتیک در کلیه و یا سوءتغذیه و یا بعضی مریضیای گوارشی ایجاد می شه. این عامل موجب نشت بیشتر سرم از داخل مویرگا به فضای بین سلولی شده و در نتیجه موجب ورم کل بدن می شه.

 

* کم کاری غده تیروئید

کم کاری تیروئید می تونه با ایجاد پف یا ورم به خصوص در دور و بر چشما همراه باشه که در خیلی از اوقات ممکنه با مشکلات دیگه اشتباه گرفته شده و درمانای ناجور صورت میگیره.

 

* داروها

از دیگر علل ادم میشه به کم خونی، مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب مانند پروفن و بعضی داروهای ضد فشارخون و هم فشارخون بارداری، چاقی و نبود جنب و جوش اشاره کرد. در این موارد تشخیص و درمان دلیل زمینه ای ادم مهمن.

* غذاهای شور و پرنمک

یکی از موارد شایعی که در بروز ادم نقش داره، مصرف غذاهای شور و پرنمکه. نمک دلیل حفظ آب در بدن می شه. به دنبال مصرف غذاهای شور، فشار اسمزی مایعات داخلی بدن زیاد شده، شخص دچار احساس تشنگی می شه و آب بیشتری مصرف می کنه. در این شرایط آب اضافی در بدن تجمع یافته و ایجاد ادم می کنه. اینم بگیم که تعادل فشار اسمزی مایعات داخلی واسه حفظ سلامت آدم لازمه؛ از این رو بدن آدم واسه حفظ این تعادل، پس از مصرف نمک زیاد تجمع آب رو در بدن زیاد کرده و اینطوری موجب کاهش فشار اسمزی و حفظ تعادل اون می شه.

 

* کمبود مصرف آب و مایعات

به دنبال نبود مصرف کافی آب و مایعات معمولاً ورم ایجاد می شه؛ چون کلیه ها کم کم کارایی خود رو از دست میدن و در اینجور شرایطی، دفع ادرار کاهش و آب میان بافتی زیاد می شه که نتیجه این ادم و تورم بدن هستش. کمبود مصرف آب و مایعات علاوه بر بروز ادم، موجب مشکلات دیگری هم در آدم می شه از اون جمله میشه به مشکل در تمرکز، گیجی، خستگی و هم اینکه یبوست و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون اشاره کرد. اگه دفع ادرار به دلیل کاهش مصرف مایعات خوب انجام نگیره، مواد زائد و سمی حاصل از متابولیسم مواد مغذی خوب دفع نشده و در بدن تجمع پیدا می کنن که موجب بروز مشکلات جور واجور می شن.

 

* زیاده روی در مصرف آب

یکی  از عوامل بروز ادم، زیاده روی در مصرف آب هستش. یه سری از آدما به خاطر باخبر شدن از ضرورت مصرف آب، در نوشیدن اون زیاده روی می کنن. از اون جایی که آدم در شبونه روز به حدود ۵/۳-۲ لیتر آب نیاز داره و هم با در نظر گرفتن این که خیلی از مواد غذایی مصرفی مثل آب میوه، چای یا قهوه، سوپ، آش، سبزیا و میوه ها شامل مقدار زیادی آب هستن، نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در شبونه روز پیشنهاد می شه؛ در حالی که این افراد حدود سه برابر یا حتی بیشتر آب می خورن. این عمل موجب برهم خوردن تعادل الکترولیتا و بروز مشکلات خطرناک از جمله تورم سلولی می شه که می تونه منتهی به مشکلات بد یا حتی مرگ شه.

نبود دریافت کافی آهن و بعد اون بروز آنمی فقر آهن یا کم خونی به وجود اومده به وسیله

کمبود آهن از عللیه که می تونه شخص رو ضعیف کرده و دلیل ایجاد

ادم در ایشون شه

* زیاده روی در مصرف مواد پروتئینی

زیاده روی در مصرف مواد پروتئینی هم از عوامل ایجاد ورم حساب می شه. متابولیتای دفعی پروتئین یا در واقع مواد زائد حاصل از سوخت پروتئین در بدن مانند اوره، واسه دفع نیاز به آب دارن، پس اگه مقدار زیادی پروتئین مصرف شه، واسه دفع اوره و بقیه متابولیتای پروتئین باید مقدار زیادی آب نوشید و این نیاز به وسیله ساختار تشنگی و نوشیدن آب زیاد، تامین می شه، اما واسه دفع این آب اضافی به وسیله کلیه ها، نیاز به زمونه و این زمان بسته به شرایط و وضعیت کلیوی افراد متفاوت هستش و در طول این مدت، شخص ممکنه دچار ادم چشما، صورت، دستا و یا بقیه نقاط بدن بشه.

 

* دریافت کم آهن

همونجوریکه در بالا هم اشاره گردید نبود دریافت کافی آهن و بعد اون بروز آنمی فقر آهن یا کم خونی به وجود اومده به وسیله کمبود آهن از عللیه که می تونه شخص رو ضعیف کرده و دلیل ایجاد ادم در ایشون شه. کمبود  آهن از شایع ترین مشکلات بهداشتی در اقصی نقاط جهان، به خصوص در کشورای در حال پیشرفته.

 

* چاقی

چاقی یه بیماریه که با ادم به خصوص در صورت و دور و بر چشما همراه هستش. در افراد چاق معمولاً به دلیل بدغذایی و پرخوری و مشکل در سوخت و ساز مواد انرژی زا از جمله چربیا، تجمع چربی در قسمتای جور واجور بدن مانند زیر چانه و صورت هست و به دلیل مشکل در متابولیسم مواد مغذی، بعضی اعمال طبیعی بدن از جمله دفع آب اضافی از راه کلیه ها خوب انجام نشده و منتهی به ایجاد ادم می شه.

 

* نبود جنب و جوش بدنی

اینم بگیم که نبود جنب و جوش و داشتن زندگی ساکن هم موجب مشکل در کار تموم بخشای بدن می شه. از جمله کلیه ها دچار کم کاری شده و در نتیجه دفع ادرار خوب انجام نمی گیره و همین امر موجب تجمع آب در بدن و بروز ادم می شه. جنب و جوش جسمی و ورزش همیشگی روزانه موجب فعال شدن کلیه ها در دفع ادرار و پیشگیری از تجمع آب زائد در بدن می شه.

 

در آخر جهت پیشگیری از بروز ادم نکات زیر رو یادتون باشه:

* مصرف نمک خود رو کم کنین.

* در مصرف منابع حیوونی پروتئین میونه روی رو رعایت کنین.

* به اندازه کافی در بیست و چاری آب بخورین.

* داشتن الگوی غذایی درست و جا دادن میوه ها و سبزیا که منابع غنی خیلی از مواد مغذی بوده و هم شامل مقدار زیادی آب هستن، به اندازه کافی در برنامه غذایی روزانه هم پیشنهاد می شه.

 


منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

بستن منو