ارتباط ورم و پف آلودگی بدن با تغذیه | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

تغذیه ناجور یکی از دلیلای ایجاد ورمه.

 

ادم (ورم) علائم مختلفی رو شامل می شه که از اون جمله میشه به بادکردگی و پف آلودگی دور و بر چشما، صورت و گونه ها، پشت دستا، مچ پاها، روی پنجه های پاها و ساق پا اشاره کرد.

 

این آسیب علل مختلفی داره؛ یکی از دلیلای اون تغذیه نامناسبه که در این صورت معمولاً ادم، شدید یا همیشگی نبوده و علائم اون به طور ناچیز یا بعضی وقتا درست می شن. از دلیلای دیگه ادم، بیماریای سیستمیک که همه بدن رو تحت اثر قرار میدن هستن که در این صورت ادم شدیدتر بوده و مداومه. در این حالت تشخیص نوع مریضی و درمان اون به وسیله دکتر متخصص لازمه.

 

مشکل قلبی
قلبی که ضعیف و نارسا شده، نمی تونه خون وریدی رو خوب پمپ کنه. نتیجه اون تجمع خون وریدی در پشت قلب و پس زدن اون در کل بدنه. بر اثر اثر جاذبه زمین بیشترین جایی که این خون جمع می شه در ساق و مچ پا هستش. در این بیماران با دراز کشیدن و بالا نگه داشتن پا ورم ساق کمتر می شه.

 

مشکل کلیوی
کلیه نارسا قادر نیس آبی رو که از راه خوردن و آشامیدن وارد بدن می شه خوب دفع کنه، پس آب زیادی در بدن تجمع یافته و بدن متورم شه. به دلیل اثر جاذبه این تورم معمولاً در اندام تحتانی به خصوص در ساق و مچ پا بیشتره. در بیماران گرفتار به مشکل کلیوی دراز کشیدن موجب می شه آبی که در ساق تجمع پیدا کرده در کل بدن پخش شه. این بیماران صبحا که از خواب بیدار می شن ورم ساق کمی داشته و عوضش صورت اونا متورم و پف کرده.

 

بیماریای طولانی ریه
در بیماریای طولانی ریه مانند آمفیزم و برونشیت طولانی فشار عروق ریوی بالا میره و به دنبال اون ممکنه این افزایش فشار به وریدهای قبل از قلب منتقل شده و در نتیجه موجب ورم شه.

 

مصرف غذاهای شور و پرنمکه یکی از دلیلای مهم ورم بدن هستش.

 

کاهش پروتئین خون
کاهش پروتئین خون به دنبال مشکل کبدی یا سندروم نفروتیک در کلیه یا سوءتغذیه یا بعضی بیماریای گوارشی ایجاد می شه. این عامل موجب نشت بیشتر سرم از داخل مویرگا به فضای بین سلولی شده و در نتیجه موجب ورم کل بدن می شه.

 

کم کاری غده تیروئید
کم کاری تیروئید می تونه با ایجاد پف یا ورم به خصوص در دور و بر چشما همراه باشه که در خیلی از اوقات ممکنه با مشکلات دیگه اشتباه گرفته شده و درمانای ناجور صورت میگیره.

 

داروها
از دیگر علل ادم میشه به کم خونی، مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب مانند پروفن و بعضی داروهای ضد فشارخون و هم فشارخون بارداری، چاقی و نبود جنب و جوش اشاره کرد. در این موارد تشخیص و درمان دلیل زمینه ای ادم مهمه.

 

غذاهای شور و پرنمک
یکی از موارد شایعی که در بروز ادم نقش داره، مصرف غذاهای شور و پرنمکه. نمک دلیل حفظ آب در بدن می شه. به دنبال مصرف غذاهای شور، فشار اسمزی مایعات داخلی بدن زیاد شده، شخص دچار احساس تشنگی می شه و آب بیشتری مصرف می کنه. در این شرایط آب اضافی در بدن تجمع یافته و ایجاد ادم می کنه. اینم بگیم که تعادل فشار اسمزی مایعات داخلی واسه حفظ سلامت آدم لازمه؛ از این رو بدن آدم واسه حفظ این تعادل، پس از مصرف نمک زیاد تجمع آب رو در بدن زیاد کرده و اینطوری موجب کاهش فشار اسمزی و حفظ تعادل اون می شه.

 

کمبود مصرف آب و مایعات
به دنبال نبود مصرف کافی آب و مایعات معمولاً ورم ایجاد می شه؛ چون کلیه ها کم کم کارایی خود رو از دست میدن و در اینجور شرایطی، دفع ادرار کاهش و آب میان بافتی زیاد می شه که نتیجه این ادم و تورم بدنه. کمبود مصرف آب و مایعات علاوه بر بروز ادم، موجب مشکلات دیگری هم در آدم می شه؛ از اون جمله میشه به مشکل در تمرکز، گیجی، خستگی و هم اینکه یبوست و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون اشاره کرد. اگه دفع ادرار به دلیل کاهش مصرف مایعات خوب انجام نگیره، مواد زائد و سمی حاصل از متابولیسم مواد مغذی خوب دفع نشده و در بدن تجمع پیدا میکنن که موجب بروز مشکلات جور واجور می شن.

 

زیاده روی در مصرف آب
یکی از عوامل بروز ادم، زیاده روی در مصرف آبه. یه سری از آدما به خاطر باخبر شدن از ضرورت مصرف آب، در نوشیدن اون زیاده روی می کنن. از اون جایی که آدم در شبونه روز به حدود۳/۵- ۲ لیتر آب نیاز داره و هم با در نظر گرفتن این که خیلی از مواد غذایی مصرفی مثل آبمیوه، چای یا قهوه، سوپ، آش، سبزیا و میوه ها شامل مقدار زیادی آب هستن، نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در شبونه روز پیشنهاد می شه؛ در حالی که این افراد حدود سه برابر یا حتی بیشتر آب می خورن. این عمل موجب برهم خوردن تعادل الکترولیتا و بروز مشکلات خطرناک از جمله تورم سلولی می شه که می تونه منتهی به مشکلات بد یا حتی مرگ شه.

 

چاقی یه بیماریه که با ادم در صورت و دور و بر چشما همراه س.

 

زیاده روی در مصرف مواد پروتئینی
زیاده روی در مصرف مواد پروتئینی هم از عوامل ایجاد ورم حساب می شه. متابولیتای دفعی پروتئین یا در واقع مواد زائد حاصل از سوخت پروتئین در بدن مانند اوره، واسه دفع نیاز به آب دارن، پس اگه مقدار زیادی پروتئین مصرف شه، واسه دفع اوره و بقیه متابولیتای پروتئین باید مقدار زیادی آب نوشید و این نیاز به وسیله ساختار تشنگی و نوشیدن آب زیاد، تامین می شه، اما واسه دفع این آب اضافی به وسیله کلیه ها، نیاز به زمونه و این زمان بسته به شرایط و وضعیت کلیوی افراد فرق داره و در طول این مدت، شخص ممکنه دچار ادم چشما، صورت، دستا یا بقیه نقاط بدن بشه.

 

دریافت کم آهن
همونجوریکه در بالا هم گفته شد. نبود دریافت کافی آهن و بعد اون بروز آنمی فقر آهن یا کم خونی به وجود اومده به وسیله کمبود آهن از عللیه که می تونه شخص رو ضعیف کرده و دلیل ایجاد ادم در ایشون شه. کمبود آهن از شایع ترین مشکلات بهداشتی در اقصی نقاط جهان، به خصوص در کشورای در حال پیشرفته.

 

چاقی
چاقی یه بیماریه که با ادم به خصوص در صورت و دور و بر چشما همراه س. در افراد چاق معمولاً به دلیل بدغذایی و پرخوری و مشکل در سوخت و ساز مواد انرژی زا از جمله چربیا، تجمع چربی در قسمتای جور واجور بدن مانند زیر چانه و صورت هست و به دلیل مشکل در متابولیسم مواد مغذی، بعضی اعمال طبیعی بدن از جمله دفع آب اضافی از راه کلیه ها خوب انجام نشده و منتهی به ایجاد ادم می شه.

 

نبود جنب و جوش بدنی
اینم بگیم که نبود جنب و جوش و داشتن زندگی ساکن هم موجب مشکل در کار تموم ارگانای بدن می شه. از جمله کلیه ها دچار کم کاری شده و در نتیجه دفع ادرار خوب انجام نمی گیره و همین امر موجب تجمع آب در بدن و بروز ادم می شه. جنب و جوش جسمی و ورزش همیشگی روزانه موجب فعال شدن کلیه ها در دفع ادرار و پیشگیری از تجمع آب زائد در بدن می شه..

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو