ارتباط وقفه تنفسی (خرناس) و بیماری های گوارشی و قلبی | بیماری

: رابطه معطلی تنفسی (خرناس) و بیماریای گوارشی و قلبی

: رابطه معطلی تنفسی (خرناس) و بیماریای گوارشی و قلبی

رابطه معطلی تنفسی (خرناس) و بیماریای گوارشی و قلبی

همه چیز درباره قلب

ارسال دیدگاه
۵۹۷ بازدید

ممکنه خرناس کشیدن رو اثر جانبی خواب بدونین که بعضی وقتا هم آزاردهنده یا خجالت آوره. اما قبل اینکه خرناس کشیدن رو به یه  چیز معمولی کم کنین، این نکات رو در نظر بگیرین: آدمایی که خرناس اونا در اثر معطلیای تنفسی شدیده، ۴۰ درصد بیشتر خطر مرگ زودتر از موعد معمولی تهدیدشان می کنه، به خاطر این که این مشکل خواب (خرناس) با مشکلات سلامتی از بیماریهای قلبی گرفته تا افسردگی ربط داره.

اگه هنگام خواب خرناس می کشید، ۱۱ مریضی هست که با خرناس کشیدن ربط داره و باید در مورد اونا بدونین. اگه در مورد خرناس کشیدن مطمئن نیستین باید به دکتر مراجعه کنین

 

سکته 

تحلیل داده های مربوط به یه مطالعه در مورد خواب نشون داد که شدت خرناس با خطر تصلب شراین ربط داره. با تنگ شدن عروق گردن در اثر ته نشین ذرات چربی (پلاک)، سکته پیش میاد. به عبارت ساده هرچه خرناس شما بلندتر و طولانی تر باشه ، خطر سکته بیشتر تهدیدتان می کنه. 

 

مریضی قلبی

خرناس کشیدن با مشکلات عروقی مانند فشارخون و تنگی عروق قلب ربط داره و آخرسر منتهی به حمله قلبی می شه. در واقع، داده های حاصل از تحقیقات نشون میدن که آدمایی که خرناس می کشن دو برابر بیشتر احتمال دچار شدن به بیماریای غیرکشنده قلبی و حملات کشنده قلبی دارن. 

 

بی نظمی ضربان قلب

خطر دچار شدن به بی نظمی ضربان قلب در افراد گرفتار به معطلیای تنفسی طولانی یا خرناس زیاد می شه. معطلیای تنفسی بر سیستم خون رسانی قلب هم اثر میذاره.

 

برگشت اسید معده (GERD)

مریضی برگشت اسید معده در بین مبتلایان به معطلیای تنفسی بسیار شایعه. در واقع به دلیل اختلالی که هنگام نفس کشیدن موقع خواب واسه این افراد پیش میاد، فشار درون گلو تغییر می کنه و مواد درون معده به داخل مری کشیده می شه. 

 

سردرد

معمولا با سردرد از خواب بیدار میشین؟ در تحقیقی روی ۲۶۸ نفر که معمولا هنگام خواب خرناس می کشیدن، معلوم شد که این مریضی با سردردهای تکراری هنگام بیدار شدن از خواب ربط داره.

 

شب ادراری

بعضی از افراد دو تا سه مرتبه در شب نیاز به تخلیه ادرار دارن. در بعضی هم کنترل ادرار از بین میره که به اون شب ادراری می گن. این مریضی هم با خرناس کشیدن ربط داره. تحقیقات نشون میده که مردان بالای ۵۵ سال که واسه ادرار کردن در شب بیدار می شن علاوه بر بزرگی خوش خیم پروستات ممکنه دچار خرناس در شب باشن. 

 

اضافه وزن

بیشتر از نصف کسائی که اضافه وزن دارن، هنگام خواب خرناس می کشن. که بخشی از اون به دلیل اضافه وزنیه که در دور و بر گردن دارن و باعث سخت شدن تنفس موقع خواب می شه. البته با کاهش وزن می تونه مشکلات تنفسی به وجود اومده به وسیله اضافه وزن رو بهتر کنه. 

 

 

گروه ترجمه آکا ایران

به نقل از everydayhealth

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو