ارتباط ویتامین D با بلوغ زودرس دخترها | تغذیه سالم

رابطه ویتامین D با بلوغ زودرس دخترها

مصرف مکمل ویتامین D می تونه با بلوغ زودرس دخترها مقابله کنه.

 

یافته های یه تحقیق جدید کره ای که در کنگره Endocrine Society در سان فرانسیسکو مطرح شد، نشون میده دخترهایی که از بلوغ زودرس رنج می برن معمولا بیشتر دچار کمبود ویتامین D هستن. به خاطر همین هم مصرف مکمل ویتامین D می تونه با شروع بلوغ زودرس مقابله کنه.

 

معمولا بلوغ در بین دخترها در سن ۱۰ تا ۱۴ سال و در پسرها بین ۱۲ تا ۱۶ سال اتفاق میفته. بلوغ در دختران با برجسته شدن سینه ها، رویش موهای زاید و عادت ماهانه به وقوع می رسه. این ویژگیا تحت تاثیر هورمونای جنسی بروز می کنه.

 

 

در این تحقیق محققان ۱۱۰ دختر بین ۷ تا ۱۰ سال رو تحت نظر گرفتن. ۷۵ نفر از این دخترها رشد طبیعی داشته و ۳۵ نفر از اونا بلوغ زودرس رو تجربه کرده بودن. محققان سطح ویتامین D بدن این دو گروه رو مورد بررسی قرار دادن.

در مغز، نرونایی هست که در زمان بلوغ فعال شده و هورمونای جنسی

تولید می کنن. وجود ویتامین D بعضی از فعالیتای سلولی مغز رو متوقف

می کنه. به خاطر همین هم این ویتامین می تونه با کم شدن ترشح هورمونا

جلوی بلوغ زودرس رو بگیره

وقتی که بدن در برابر نور خورشید قرار میگیره ویتامین D تولید می کنه. البته بخشی از این ویتامین هم از راه مصرف مواد غذایی تامین می شه. کمبود این ویتامین می تونه در دچار شدن به چاقی و مریضیای زیادی مانند سرطان، مریضیای خود ایمنی، مریضیای قلبی عروقی و عفونتا نقش داشته باشه.

 

کارشناسان دیدن که اندازه ویتامین D خون دخترهایی که دچار بلوغ زودرس شدن کمتر از دخترهای دیگه بوده. دقیق تر این که حدود  ۴۴ درصد دخترهای دچار بلوغ زودرس کمبود جدی ویتامین D داشته ان.

 

در مغز، نرونایی هست که در زمان بلوغ فعال شده و هورمونای جنسی تولید می کنن. وجود ویتامین D بعضی از فعالیتای سلولی مغز رو متوقف می کنه. به خاطر همین هم این ویتامین می تونه با کم شدن ترشح هورمونا جلوی بلوغ زودرس رو بگیره.

ترجمه: فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • رابطه بین وزن و بلوغ زودرس
  • این دخترها دچار قاعدگی زودرس می شن !

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو