ارتباط ویتامین D پایین و ریسک بالای آسم | بیماری

طبق یافته های یه مطالعه جدید، آدمایی که به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی کنن در خطر بالای آسم قرار دارن.

در این مطالعه محققان اطلاعات جمع آوری شده از بیشتر از ۲۵ هزار فرد بزرگسال ۱۸ تا ۷۹ سال و بیشتر از ۹۷۰۰ کودک ۶ تا ۱۷ سال رو که در نظرسنجی هرساله سلامت آمریکا بین سالای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ شرکت کرده بودن مورد بررسی قرار دادن.

از شرکت کنندگان پرسیده شده بود که در سال گذشته گرفتار به آسم تشخیص داده شدن یا حالت خس خس سینه رو که علامت آسمه تجربه کردن. از شرکت کنندگان آزمایش خون هم گرفته شد تا اندازه ویتامین D خون شون تعیین شه.

در کل، از بین شرکت کنندگان مطالعه ۶۸ درصد کودکان و ۷۰ درصد بزرگسالان دارای کمبود ویتامین D بودن (یعنی کمتر از ۳۰ نانوگرم در میلی لیتر که اندازه کافی واسه افراد سالمه).

هم اینکه در حدود ۱۲۰۰ کودک و ۱۸۰۰ فرد بزرگسال گرفتار به آسم تشخیص داده شدن. این مریضی همراه با التهاب و تنگ شدن مجاری هواست که هر دو موجب مشکل تنفس می شن.

محققان به این نتیجه رسیدن کودکان گرفتار به کمبود ویتامین D، در مقایسه با کودکان دارای اندازه کافی این ویتامین، ۱. ۳۵ برابر بیشتر در برابر دچار شدن به آسم قرار داشتن.

هم اینکه یافته ها نشون داد افراد بزرگسال گرفتار به کمبود ویتامین D در خطر بالای تشخیص آسم قرار نداشتن، اما بروز علائم خس خس سینه در اونا بیشتر مشاهده شد.

یو اینگ هان، عضو تیم تحقیق از دانشگاه پیتزبرگ پنسیلوانیا، در این باره میگه: «دلیل دقیق این رابطه مشخص نیس اما بنظر میاد ویتامین D موجب کاهش سطح التهاب در بدن می شه. »

منبع :

پاسخی بگذارید

بستن منو