ارتباط ویروس تبخال با شیزوفرنی و آلزایمر | بیماری


به گزارش Science Daily، به گفته محققان، بخشی از مشکل شناختی که فقط در مریضی شیزوفرنی ایجاد می شه ممکنه ترکیبی از شیزوفرنی و روبرو شدن با عفونت نوع یه ویروس ساده تبخال باشه که دوبارهً در مغز شروع به ساختن می کنه. این تحقیق می تونه منتهی به ایجاد درمان یا پیشگیری جدید مشکل شناختی شه که با مریضی مغزی همراه س.


مشکلات شناختی شامل مشکلات روانی حرکتی، تمرکزی، یادگیری، و حافظه از ویژگیای شیزوفرنی حساب می شن. تحقیقات نشون دهنده اون هستش که بیماران گرفتار به شیزوفرنی که آنتی بادی ویروس نوع ۱ تبخال (ویروس ایجاد کننده تبخال) رو دارن نسبت به اون دسته از مریضایی که این آنتی بادی رو ندارن دچار مشکلات شناختی شدیدتری می شن.

این گروه از بیماران نسبت به بقیه بیماران گرفتار به شیزوفرنی حجم مغزی کم تری دارن. محققان واسه شناخت دلیل مشکل ۴۰ مریض گرفتار به شیزوفرنی رو مورد بررسی قرار دادن. از این میان، ۲۵ مریض دارای آنتی بادی ویروس تبخال و ۱۵ مریض بدون این آنتی بادی بودن. محققان تستایی رو واسه اندازه گیری سرعت هماهنگی، مهارتای سازمانی، و حافظه کلامی به همه بیماران دادن.

و بعد واسه اندازه گیری حجم مغزی از اونا MRI گرفته شد. یافته ها به دست اومده از تحقیقات یافته های قبلی رو مورد تأیید قرار داد و نشون داد که بیماران دارای آنتی بادی ویروس تبخال نسبت به بیماران بدون این آنتی بادی، تستای شناختی ضعیف تر و حجم مغزی کم تری در مناطقی از مغز داشتن که مسئول کنترل سرعت و توانایی تغییر وظایف و هم تو یه تیکه از مغز که کنترل کارکرد حرکتی رو بردوش داره، است.

رابطه ویروس تبخال لب با مریضی فراموشی

گروهی از محققان انگلیسی در بررسیای خود نشون دادن که ویروس تبخال لب می تونه دلیل بروز مریضی فراموشی شه.

محققان دانشگاه منچستر در تحقیقات آزمایشگاهی خود کشف کردن که ویروس تبخال لب باعث افزایش پروتئین ژلاتینی بتا در سلولای عصبی می شه.

این محققان سلولای مغزی رو در محیط کشت آزمایشگاهی با ویروس HSV-1 که در لب فوقانی و صورت دلیل بروز تبخال می شه، آلوده کردن و نشون دادن که این ویروس تا حد زیادی موجب افزایش پروتئین ژلاتینی بتا می شه.

این پروتئین در مریضی فراموشی باعث تشکیل پلاکا می شه. تجمع پلاکای پروتئین هیدرات سلولز ژلاتینی بتا در مغز از علائم خاص مریضی آلزایمره.

ویروس تبخال در جوامع پرجمعیت و بیشتر هنگام بچگی از راه تنفس وارد بدن می شه و بعد از ورود و ایجاد علایم اولیه، به طور دائم از بین نرفته و در بدن فرد باقی می موند.

هم اینکه این محققان با آزمایش مغز موشا کشف کردن که افزایش پروتئین ژلاتینی بتا در مغز این موشا هم با ویروس HSV-1 (ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱) رابطه داره.

به گفته این محققان، HSV-1 تولید این پروتئین رو تحریک می کنه و انگار در تشکیل پلاکای این مریضی نقش زیادی داره.

این محققان در ادامه آزمایشات خود بافتای مغزی بیماران گرفتار به فراموشی رو پس از مرگ مورد بررسی قرار دادن و نشون دادن در اجسادی که آلوده به این ویروس بودن، DNA ویروسی شدیدا مورد حمله پلاکای ژلاتینی بتا قرار گرفته و اینطوری تائید کردن که این ویروس می تونه نقش بسیار مهمی در بروز مریضی فراموشی داشته باشه.

براساس گزارش بی بی سی نیوز، سال گذشته هم گروهی از محققان آمریکایی دانشگاه روچستر با بررسی ویروس HSV-1 کشف کردن که این ویروس در موشا با ژن ApoE4 که عامل ژنتیکی آلزایمره، فعال تر می شه.

محققان انگلیسی امیدوارن با این کشف جدید بتونن واکسنی رو واسه پیشگیری از این مریضی در آدمایی که از نظر ژنتیکی مستعد هستن، تولید کنن.

ویروس تب خال از راه تنفس وارد بدن می شه

یه متخصص پوست با اشاره به این که مریضی تب خال به وسیله ویروس "هرپس سیمپلکس" ایجاد می شه، اعلام کرد: این ویروس در جوامع پرجمعیت و بیشتر هنگام بچگی از راه تنفس وارد بدن می شه و بعد از ورود و ایجاد علایم اولیه، به طور دائم از بین نرفته و در بدن فرد باقی می موند.

دکتر فرانک احسانی با تاکید بر این که ضعف سیستم دفاعی بدن دلیل بروز دوباره تب خال می شه، اضافه کرد: این مریضی به صورت تاول های سوزش دار در دور و بر دهن، نوک انگشتان دست، دور و بر چشم یا هر جای دیگری نمایان می شه.

ایشون، به کار گیری پمادها از جمله آسایکلوویر با نظر دکتر و یا داروهای خوراکی در مواقع شدت مریضی رو از جمله راه های درمان مریضی تب خال شمرد و اضافه کرد: تب خال می تونه همزمان با مریضی های تب دار، رژیم های غذایی سخت و یا استرس های شدید که دلیل ضعف سیستم دفاعی بدن می شن بروز کنه.

ایشون با اشاره به این که ورود ویروس تب خال به بدن نوزادان به صورت یه مریضی تب دار شدید با تاول های بسیار در دور و بر دهن نمایان می شه، گفت: تب خال در دوران بالینی بسیار ناچیز تره.

دکتر احسانی در آخر با تاکید بر این که مصرف بی روش هر نوع دارویی ممکنه دلیل ایجاد مقاومت یا حساسیت شه، پیشنهاد کرد: در صورت دچار شدن به تب خال از درمان های خودسرانه دوری شه.

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

خبرگزاری مهر

ایسکانیوز

ایسنا

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

بستن منو