ارتباط چاقی و انواع سرطان؛ تحقیق در مورد اضافه وزن | تغذیه سالم

رابطه چاقی و شکلای جور واجور سرطان؛ تحقیق در مورد اضافه وزن

رابطه چاقی و شکلای جور واجور سرطان؛ تحقیق در مورد اضافه وزن

اضافه وزن

اضافه وزن و مرض چاقی مشکلیه که همه دنیا درگیر اون هستش. در آمریکا بیشتر از ۶۹% از افراد بالای ۲۰ سال دارای اضافه وزن هستن. اینجور آماری در مورد انگلستان هم صدق می کنه، در اونجا ۶۲% از افراد بالای ۱۶ سال دارای اضافه وزن و چاقی هستن.

می گن که چاقی، خطر دچار شدن به شکلای جور واجور بیماریها مانند دیابت، بیماریهای قلبی، فشارخون و سکته رو زیاد می کنه. گروهی از محققان به سرپرستی دکتر کرشینان باسکاران از دانشگاه Hygiene and tropical medicine انگلستان بر این عقیده ان که چاقی به صورت مستقیم با چندین نوع سرطان ربط داره تحقیقی که اونا تازگیا انجام دادن یکی از بزرگترین تحقیقات انجام شده واسه فهمیدن به رابطه بین چاقی و سرطان است.

واسه دست پیدا کردن به یافته های تحقیقات، تیم تحقیقاتی به آزمایش اطلاعات به دست اومده از مرکز UK’s Clinical Practice Research Datalink پرداختن.

با در نظر گرفتن این اطلاعات، اونا تعداد ۵.۲۴ میلیون نفر از افراد بالای ۱۶ سال رو که گرفتار به هیچ سرطانی نبودن و به مدت ۷.۵ سال تحت نظر بودن رو شناسایی کردن.

تیم تحقیقاتی اضافه وزن افراد شرکت کننده در تحقیق رو مورد بررسی قرار دادن و احتمال دچار شدن به ۲۲ نوع سرطان عادی رو در میان اونا محاسبه کردن ( این ۲۲ نوع سرطان در کل % از همه شکلای جور واجور سرطانهایی به حساب میان که در انگلستان شناسایی شدن).

یافته های تحقیقات نشون داد که ۱۶۶۹۵۵ نفر از افراد شرکت کننده در طول ۷.۵ سال در حال دچار شدن به یکی از شکلای جور واجور ۲۲ سرطان عادی در انگلستان بودن. محققان به این نتیجه رسیدن که اضافه وزن با پیشرفت ۱۷ نوع سرطان از ۲۲ نوع سرطان در رابطه بوده، و این رابطه در ۱۰ نوع از ۱۷ نوع اون قوی تره.

محققان به این نتیجه رسیدن که ۵kg/m2 اضافه وزن با خطر دچار شدن به این نوع سرطانها در ارتباطه:

اضافه وزن

 • سرطان رحم (۶۲% افزایش دچار شدن)
 • سرطان مثانه (۳۱% افزایش دچار شدن)
 • سرطان کلیه (۲۵% افزایش دچار شدن)
 • سرطان دهانه رحم (۱۰% افزایش دچار شدن)
 • سرطان تیروئید (۹% افزایش دچار شدن)
 • سرطان خون (۹% افزایش دچار شدن)یافته های تحقیقات نشون داد که چاقی بیشتر از اندازه، خطر دچار شدن به سرطان کبد رو ۱۹%، سرطان روده رو ۱۰%، سرطان تخمدان رو ۹% و سرطان سینه رو ۵% زیاد می کنه.تیم تحقیقاتی هم اینکه به این نکته اشاره میکنه که احتمال دچار شدن به شکلای جور واجور سرطانا بسته به اندازه چاقی افراد، جنسیت و یائسگی در افراد جور واجور فرق داره. محققان هم اینکه به مدارکی در مورد رابطه بین چاقی بیشتر از اندازه و کاهش احتمال دچار شدن به سرطان پروستات و سرطان سینه قبل از یائسگی رسیدن.دکتر باسکاران میگه” تاثیر چاقی روی سرطانهای جور واجور خیلی فرق داره . مثلا، خطر دچار شدن به سرطان رحم در چاقی بیشتر از اندازه زیاد می شه. درمورد دیگه سرطانها، خطر دچار شدن کمتر بوده و یا اصلا چاقی تاثیری روی سرطان نداشت”.

  “در مورد سرطان سینه که در زنان جوون قبل از یائسگی اتفاق می افته، خطر دچار شدن به سرطان در میان افراد چاق کمتر بود. این تفاوتها به ما می گن که تاثیر چاقی روی خطر دچار شدن به شکلای جور واجور سرطانها در پروسهای مختلفی بسته به نوع سرطانها فرق داره”.

  افزایش چاقی (BMI) در افراد می تونه باعث افزایش دچار شدن به سرطان به بیشتر از ۳۸۰۰ مورد در سال شه.

  براساس یافته ها، محققان به این نتیجه رسیدن که اضافه وزن یا چاقی ۴۱% خطر دچار شدن به سرطان رحم و ۱۰% خطر دچار شدن به سرطانهای روده، کبد، کلیه و مثانه رو زیاد می کنه. هم اینکه محققان بر این عقیده ان که به ازای ۱kg/m2 اضافه وزن (BMI) ( که برابر ۸ تا ۱۰ پونده) در میان مردم انگلستان_ که می گن در حدود هر ۱۲ سال اتفاق می افتد_ هر سال در حدود ۳۷۹۰ مورد دچار شدن به ۱۰ نوع سرطان رو داریم.

  براساس این آمار دکتر باسکاران اضافه می کنه:

  تعداد افراد چاق در انگلستان و در کل دنیا به سرعت در حال زیاد شدنه و خوب میشه تشخیص داد که تعداد افراد دیابتی و بیماران قلبی هم رو به زیاد شدنه.

  “تحقیقات ما نشون میدن که اگه این روند این جوری ادامه یابد، ما تماشاگر افراد سرطانی بیشتری در آینده هستیم”.

  در سرمقاله ای که به این تحقیق اضافه شده، دکتر پیتر کمپل عضو انجمن سرطان آمریکا به این نکته اشاره میکنه که دلایل کافی مربوط به اینکه چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل دچار شدن به سرطانه هست و نیاز به انجام تحقیقات جدیدی در این مورد واسه توجیه تغییر سیاستای کنترل چاقی نداریم./ مجله سلامت

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

 • مطالب در رابطه
 • اشتباهات عادی درباره پروتئین
 • تحقیق در مورد تغذیه سالم؛ خوردن غذاهای سالم چه فوایدی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو