“ارتباط چاقی و زانو درد | تغذیه سالم”

رابطه چاقی و زانو درد

عضو هیئت مدیره انجمن جراحی زانو یکی ازعوامل موثر در آسیب به زانو رو اضافه وزن و چاقی دونست و گفت: هر یک کیلوگرم اضافه وزن، به اندازه پنج کیلوگرم فشار اضافه به زانو وارد می کنه. "کیوان احدی" با اشاره به اینکه بالا و پایین رفتن از پله باعث تخریب زانو نمی شه، اضافه کرد: درافراد سالم بالا و پایین رفتن از پله ها به صورت روزمره مضر نیس، اما در کسائی که مشکل زمینه ای زانو دارن به کار گیری پله باعث شدید شدن درد در زانوا می شه.

ایشون گفت: انحرافات مفصل زانو و علل نادری مانند عفونتا و تومورهای استخوانی از دیگر عوامل درد زانو در جوانان هستن.

به گفته عضو هیئت مدیره انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیبای درد زانو در دوره جوونی بیشتر به دنبال آسیبای ورزشی به سراغ افراد میاد.احدی با اشاره به اینکه چاقی می تونه دردهای جور واجور در زانو رو شدید شدن کنه، اضافه کرد: مخصوصا کسائی که گرفتار به ساییدگی و آرتروز هستن، بخاطر این کم کردن وزن راه حل اساسی واسه کمک به بهتر شدن فرده.

عضو هیئت مدیره انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیبای ورزشی اضافه کرد: اگه فرد به مریضی زمینه ای در زانوی خود گرفتار باشه، ممکنه گرما دادن به زانو باعث درمون درد بشه.

محققان میگن: غضروف ساقی – رانی یه بافت اتصال دهنده ارتجاعیه که استخوانهای زانو رو می پوشونه و از اونا حفاظت می کنه. این غضروف در اثرکشیدگی زیاد و پارگی، جراحت، از بین رفتن مفصل یا بقیه عوامل مانند پوکی استخون، آسیب می بینه. بهترین راه واسه جلوگیری از تخریب و آسیب این غضروف، شناسایی فاکتورهای خطرزایی اولیه در بروز اون هستش. محققان دانشگاه بوستون با مطالعه روی ۳۳۶ مریض به این نتیجه رسیدن: یکی از مهمترین فاکتورهای خطرزایی که باعث تخریب سریع این غضروف می شه، افزایش شاخص توده بدنی یا به عبارت قابل لمس تر چاقیه.

وزن زیاد خیلی در تخریب سریع این غضروف نقش داره و هیچ یه از فاکتورهای دیگه مانند جنس، سن یا نژاد به اندازه چاقی در از بین رفتن سریع این غضروف تاثیری ندارن.

دلیل زانو درد چیه و تعلق به چه گروه سنی داره؟

زانو درد در افراد جور واجور بسته به سن افراد علل جور واجور داره کلا زانو دردها به دو دسته تقسیم می شن، یکی آنهائی که علل ثانویه دارن مثلا فردی که دچار شکستگی در دور و بر زانو شده یا آدمایی که به لیگامانای زانو وارد شده. تو یه سری افراد هم دلیل اولیه داره مانند آدمایی که کم کم دچار آب زانو شدن و غضروف مفصلی اونا تخریب شده و در نتیجه دچار درد زانو شده ان.

براساس سن مریض که در چه سنی از زانو در شکایت می کنه، آدما به دو دسته تقسیم می شن:

یکی افراد جوونی که معمولا از دید ورزشی و جنب و جوش بدنی فعال هستن و از درد جلوی زانو شکایت می کنن و درد اونا بیشتر موقع نشست و برخاست ایجاد می شه و به خصوص وقتی که به کوه می رن و از کوه پائین میان و یا از پله و یا هنگام نماز خوندن در نشست و برخاست از درد زانو شکایت می کنن و دسته دوم هم آدمایی هستن که در سنین کهنسالی هستن و بیشتر دژرناسیون ( تخریب) غضروف مفصل در این افراده که موجب درد می شه و در واقع ادامه تخریب غضروف مفصلی استخون کشکک به فمور(سر استخون ران) که منتهی به اولین علائم دی جی دی ( تخریب دراز مدت مفصل) در افراد سن بالا به صورت آرترز مفصل کشکک و فمور هستش.

جفت و جور و جمع آوری : گروه سلامت پرداد /

.

منبع :

پاسخی بگذارید

بستن منو