ارتباط چربی خون در سردردهای میگرنی | بیماری

: تحقیق محققان تازگیا جدید نشون مى دهد، زنانى که سردردهاى میگرنى دارن دارای سطوح مختلفى از چربی خون خود نسبت به دیگر زنان هستن.

محققان مى می گن اگراین یافته های تأیید شن، یافته هاى جدید ممکنه از این روش بتونه چربیهاى خون رو با آزمایش در بیماران سردرد میگرنى شناسایى کنه. دکتر بى.لی.پترلین نویسنده تحقیق از دانشکده پزشکى دانشگاه هاپکینز در بالتیمور مى گوید: “بیمارانى که میگرن در اونا تشخیص داده شده این علائم درآنها گزارش شده. ایشون اضافه کرد: “به عبارتى آزمایش خون بخصوصی وجود نداره که بتونه به ما کمک کنه تا کسانى که سر درد میگرنى ندارن رو شناسایی کنیم. در این بررسی محققان نمونه هاى خون رو از پنجاه و دو زن که میگرن دوره اى و سى و شش زن که هیچ سردردى نداشتن آزمایش کردن (میگرن دوره اى یعنى تا چارده روز در هر ماه سردرد داشتن  و کسانى بودن که میگرن طولانی تشخیص داده شدن) در این تحقیق زنان حدود شش روز در هر ماه به صورت میانگین سردرد داشتن.

براین پایه محققان نمونه هاى خون زنان رو براى اندازه گیرى چربیهایى که قبلا نشون داده که در تنظیم انرژى و التهاب نقش دارن آزمایش کردن. اونا به این نتیجه رسیدن که سطوح چربیها که سرامیدز نامیده مى شه در زنانى که سردردهاى دوره اى میگرن داشتن پایین تر از زنانى بود که سردرد نداشتن. زنانى که میگرن داشتن حدود ۶٠٠٠ نانوگرم در هر میلى لیتر (ng/ml) از سرامیدز در خون اونا به صورت میانگین بوده که در مقاییسه با زنانى که سردرد نداشتن حدود ۵۰۰/۱۰(ng/ml) بوده. علاوه براین مشخص شد که با بالا رفتن سطوح دو نوع یه چربى جور واجور که اسفنگومیلین نامیده مى شه خطر افزایش میگرن در زنان زیاد میشه.

این تحقیقات نشون مى بدن که چربیهاى آزمایش شده در تحقیق ممکنه در به وجود اومدن میگرنها اثر داشته باشه اما با این وجود، محققان اعلام کردن نیاز به تحقیقات بیشتر دراین باره س.در آزمایشی دیگه، محققان با نگاه به سطوح چربیها در نمونه هایى از چارده شرکت کننده بدون دونستن این که کدوم یکی از زنان میگرن داشتن فهمیدن که می تونن به طور درست اونا رو براساس آزمایش خون شناسایى کنن که کدمیک سردرد داشته و ندارن.

یافته های بدست اومده بسیار مهم هستن چون در درک زیربناى میگرن به طور گسترده در شناسایى و درمان اون ما رو کمک می کنه. دکتر کارل اکبوم از مؤسسه کارولینسکا در سوئد که مشغول مطالعه و بررسی در این تحقیق جدیده، سرمقاله اى درباره این تحقیق نوشت که امروز در مجله نرولوژى چاپ شد.

اکبوم یادآوری کرد این تحقیق محدودیتهایى رو به همراه خود داشت. همه شرکت کننده ها زنائی بودن که میگرنهاى طولانی دارن اما واسه پونزده روز یا بیشتر در هر ماه از اون رنج نمی بردن که همین جریان روند انجام آزمایشات رو محدودتر می ساخت. نویسنده هاى این تحقیق جدید گفتن تحقیقات قبلى با مشکلات متابولیسم چربیها مثل کلسترول بالا در رابطه باکسانى که سطوح بالاى کلسترول در خون داشتن مواجه شد.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو