ارتباط چیدمان میز کار و شخصیت افراد | بیماری

:   

میز کار شما چیجوری چیده می شه چیدمان وسایل کار شما به چه صورته میدونستین چیدن وسایل شما روی میز کارتون خبر از روحیات و خلقیات شما می ده می خوایم شما رو از این روش روانکاوی کنیم بد نیس به این مطلب نگاهی بندازین و  از این روش به شخصیت خود پی ببرین .

 هر کارمندی به روشی میز خود رو می چیند و تعدادی از تحقیقای علمی پیشنهاد میدن که شاید روش چیدن میز کارتون بر شکلی که کار می کنین اثرگذاره. ایده هایی وجود دارن که مدعی ان محیط بی نظم و بهم ریخته باعث خلاقیت کارمندان می شه و ایده هایی که فکر می کنن بهم ریختگی زیادتر از اندازه تمرکز فرد رو بهم می زنه.

سم گاسلینگ (Sam Gosling) یکی از استادان دانشگاه تگزاس در شهر آستین عقیده داره محیطای فیزیکی که افراد با اونا تعامل دارن مثل میز کار می تونه نشون دهنده شخصیت فرد باشه. در واقع این محیطا تبلور مجموعه خیلی از رفتارای فرد در طول زمان هستن.

لیلی برنهایمر (Lily Bernheimer) مشاور در بخش روانشناسی محیطی با کار روی عقاید سم گاسلینگ، پنج نوع تیپ شخصیتی رو براساس روش چیدن میز افراد مشخص کرده.

قبل از بررسی این پنج مدل باید اشاره کرد که این محقق در این تحقیق از مدل پنج دلیلی شخصیت استفاده کرده. مدلی که متغیرهای مربوط به شخصیت افراد رو بررسی می کنه و از پنج بعد روان ناراحتی، برون گرایی، سازگاری، استقبال از تجربه و وظیفه شناسی تشکیل شده.

حال بریم سراغ اصل مطلب، میز کارتون درباره شما چه اطلاعاتی رو افشا می کنه؟

شلخته

میز کار آدمایی که در این دسته قرار می گیرن به طور کامل بی نظم، رنگارنگ، پر از خرت و پرت و آثار شخصی فرد است. برنهایمر عقیده داره این افراد بیشتر برون گرا هستن و با همکاران خود رابطه خوبی دارن. اگه تعیین جای نشستن این افراد در اختیار خودشون باشه بهتر می دونن جایی پررفت و اومد رو در دفترکار به عنوان جای نشستن انتخاب کنن.

در عین حال این افراد اونقدر مشغول و فعال هستن که عموما فرصتی واسه تر و تمیز کردن میزکار و محیط دور و بر شون ندارن.


مینیمالیست

این افراد جریانای روتین و منظم رو بهتر می دونن. البته اونا حتما درون گرا نیستن. واقعا نمیشه براساس یه میزکار به طور کامل منظم به این نتیجه رسید که فرد صاحب میز حتما آدم درون گراییه. اما می شه گفت چند ویژگی شخصیتی فرد مینیمالیست بسیار قویه. وظیفه شناسی، نظم و احتیاط از جمله این ویژگیا هستن. این افراد عموما سخت کوش، قابل اعتماد، به دنبال نتیجه کار هستن و براساس ساختار و برنامه ریزی کار می کنن.


تسخیرکننده

این دسته به شکلی به محیط افراد دیگه هم دست درازی می کنن. در طول زمان ویژگیای شخصیتی اونا روی کل محیط کار و حتی محیط کار و میز افراد دیگه هم اثر میذاره. مثلا اگه یه صندلی اضافه در دفتر وجود داشته باشه اونا ممکنه کت شون رو به اون صندلی بیاویزن، ممکنه بعضی از وسایل شون رو روی میز فردی دیگه بذارن یا بخشی از میز طرف مقابل رو هم اشغال کنن. اونا علاقه مندن در مرکز دفتر کار قرار دارا باشن و واسه نشون دادن مالکیت خود نسبت به میز و وسایل شون حساسیت بیشتری دارن.

طبیعتا نشستن کنار این افراد ممکنه سختیای خاص خودشو داشته باشه، اگه کنار یکی از این افراد نشسته باشین و دفتر کارتون یه جور پارتیشن بندی داشته باشه از وجود این مرزها خیلی خوشحال میشین. وگرنه باید انتظار این رو داشته باشین که وسایل این دسته از همکاران تون رو در محیط شخصی تون ببینین، ببینین که اونا کم کم وارد مرزهای میز و محیط شمام می شن.


شخصی ساز

اگه روی میزتون مجموعه خاصی از مجله ها یا کتابا رو جمع کردین، یا یه اثر هنری، عکس یا یه یادگاری خاص رو نگه داری می کنین ممکنه به این دسته تعلق داشته باشین.

شخصی سازا یه محیط کار خاص واسه خودشون میسازن که نشون میده شاید صفتایی مثل خلاقیت، عقلانیت و گشودگی و استقبال از تجربه های نوین در اونا قویه. این افراد کنجکاوند، برو ن گرا هستن و عموما خلاقیت بالایی دارن.

این دسته از شغل شون عموما راضی ترن، از نظر روانی شرایط مناسبی دارن و از سلامت فیزیکی بهتری هم بهره مند هستن. ویژگیایی که هم به نفع خودشونه و هم به نفع سازمان.


گوشه گیر

اگه میز کارتون تو یه محیط پر رفت و اومد قرار داشته باشه دچار استرس میشین؟ از این بدتون میاد که میز کارتون پشت به در باشه؟ باید گفت که این استرس دلایلی تکاملی داره. در طول زمان واسه آدم مفیدتر بوده که در موقعیتی قرار داشته باشه تا بر خطرهای احتمالی که تهدیدش می کنن تسلط داشته باشه.

این گروه از همین دسته هستن، اونا از محیطای شلوغ خوششون نمیاد و داشتن فضا و محیط شخصی واسه شون بسیار لازمه. اونا خیلی علاقه ای به تعامل ندارن و از اینکه چیزی تمرکزشون رو بهم بزنه دوری می کنن. اونا دوست دارن یه گوشه در حالی که پشت شون به دیواره بشینن و خلوت خودشون رو دارا باشن. این افراد ممکنه کمی بدخلق به نظر برسن ولی فقط با این ویژگیا قضاوت شون نکنین.

هرچند تا حد زیادی درون گرا هستن اما ممکنه خلاقیت و بهره وری زیادی هم دارا باشن. اونا رو باید تا جای ممکن به حال خودشون بذارین، تلاش کنین یهو پشت سرشون سبز نشید و غافلگیرشان نکنین.

سایت دیجی کالا

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو