ارتباط کاهش ناگهانی وزن با اختلالات صفرا | بیماری

: کاهش سریع وزن به دنبال یه رژیم غذایی سخت و مصرف بعضی داروها، می تونن سنگ صفرا رو بسازن.

: رابطه کاهش یهویی وزن با مشکلات صفرا

عضو انجمن علمی طب سنتی در گفت وگو با فارس گفت: یکی از اعمال خیلی زیاد کبد، ترشح صفراست. قسمت کلی صفرا به صورت تغلیظ شده در کیسه صفرا ذخیره می شه و تا وقتی که به اون نیاز نباشه از کیسه صفرا خارج نمی شه.

غلامرضا کردافشاری، اضافه کرد: کیسه صفرا، صفرای غلیظ خود رو در جواب به بعضی محرکای دستگاه گوارش مانند ورود غذای چرب به اون و ترشح بعضی از هورمونا، آزاد می کنه. بعضی شرایط عجیب مثل افزایش نامتناسب بعضی از ترکیبات تشکیل دهنده صفرا، باعث رسوب صفرا در کیسه صفرا و تشکیل کم کم سنگ می شه.

کرد افشاری در مورد عوامل تشکیل سنگ در کیسه صفرا گفت: سنگای کیسه صفرا گسترش تقریبا زیادی دارن. از دیدگاه طب نوین عواملی که می تونن باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا شن شامل چاقی، رژیم غذایی پرکالری و چرب، عوامل ژنتیکی، کاهش حرکت و مشکلات تخلیه کیسه صفراست(مثلا در اثر جراحیا، تغذیه وریدی، سوختگی) هم اینکه مصرف قرصای ضد بارداری، حاملگی، کاهش سریع وزن به دنبال یه رژیم غذایی سخت و مصرف بعضی داروها می تونن این سنگ رو بسازن.

این متخصص طب سنتی، مهم ترین علامت وجود سنگ در کیسه صفرا رو، احساس درد و فشار شدید و همیشگی در قسمت بالا و راست شکم دونست و گفت: بیشترً ناحیه بین دو کتف، کتف راست یا شونِه تیر میکشه. این درد معمولا به طور پایدار هست ولی بعضی وقتا شدت اون بسیار زیاد می شه که این درد شدید می تونه از ۱۵ دقیقه تا ۵ ساعت طول بکشه و بعد به آرومی فروکش می کنه.علاوه بر درد، نشونه هایی مثل، احساس مبهم پری در معده، آروغ زدن و نفخ شکم هم می تونه نشونه وجود سنگ صفرا باشه.

کرد افشاری، آسونترین و پرکاربرد ترین روش تشخیص سنگای کیسه صفرا رو سونوگرافی دونست.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو