ارتباط کمبود پروتئین حیوانی و بروز ناراحتی روانی در جوانان | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : یکشنبه, ۰۹ دی ۱۳۹۷ ۰۸:۲۵

: رابطه کمبود پروتئین حیوونی و بروز ناراحتی روانی در جوانان

به گفته محققان، کمبود پروتئینای لازم مثل گوشت می تونه افراد بزرگسال جوون رو در خطر ناراحتی روانی بذاره.

 

با این حال، سلامت روان افراد بزرگسال بالغ (بالا ۳۰ سال) به مراتب نسبت به مصرف منظم قهوه و کربوهیدراتا حساس تره.

 

محققان به این نتیجه رسیدن خلق و خو در افراد بزرگسال جوون (۱۸ تا ۲۹ سال) به غذا (گوشت) وابسته که امکان دسترسی پیش نیازای انتقال دهنده های عصبی رو در مغز زیاد می کنه.

 

«لینا بگداچه»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگه: «به نظر می رسه خلق و خو افراد بزرگسال جوون شدیدا به تشکیل مواد شیمیایی مغز حساسه.»

 

ایشون در ادامه اضافه می کنه: «مصرف منظم گوشت منتهی به تشکیل دو ماده شیمیایی مغز (سروتونین و دوپامین) شده که واسه بهبود اخلاقیات مهم هستن. ورزش منظم هم منتهی به تشکیل این دو ماده و بقیه انتقال دهنده های عصبی می شه.»

 

به گفته ایشون، «افراد جوونی که کمتر از سه وعده در هفته گوشت (قرمز یا سفید) مصرف می کنن و کمتر از سه بار در هفته ورزش می کنن دچار ناراحتیای روانی زیادی هستن.»

 

اما در افراد بزرگسال بالغ، خلق و خو بیشتر وابسته به مواد خوراکی ایه که موجب افزایش دسترسی به آنتی اکسیدان ها (میوه) و ترک غذاهای که به نادرستی موجب فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک می شه (قهوه، شاخص گلوکز بالا و صبحونه نخوردن)، است.

 

به گفته بگداچه، «با افزایش سن، تشکیل رادیکالای آزاد در بدن زیاد می شه، به خاطر همین نیاز ما به آنتی اکسیدانا زیاد می شه. رادیکالای آزاد موجب مشکل در کارکرد مغز شده و در نتیجه خطر ناراحتی روانی زیاد می شه.»

 

ایشون در ادامه تاکید می کنه: «با افزایش سن توانایی ما در تنظیم و کنترل استرس هم کم میشه، به خاطر همین اگه مواد خوراکی فعال کننده عکس العمل استرس (مثل قهوه و کربوهیدرات بیشتر از اندازه) مصرف کنیم، شاید ناراحتی روانی بیشتری رو تجربه می کنیم.»

 

 

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو