اینکه خاصیت درمانی، ضد نا آرومی، قرمزی و تورم هم هست. مواد آنتی باکتریال داره.

موادی که لازم دارین:

 • ژل آلوئه ورا

کاری که باید بکنین:

بعد از اینکه صورت تون رو شستید و خشک کردین، با انگشت یا پد، ژل آلوئه ورا رو مستقیما روی قسمتای ملتهب و جوش دار بزنین.

۱۱. جوش شیرین

جوش شیرین، این ماده شگفت انگیز! وقتی صحبت از جوش شیرین یا همون سدیم بی کربنات می شه، برشمردن فواید اون آب تو هاون کوبیدنه؛ چون این خاصیتا خیلی زیاد هستن. در بین درمانای طبیعی جوش هم این ماده به لطف مواد ضدعفونی کننده ی ملایم، توانایی عجیبش واسه جنگ با میکروبا و باکتریا و از بین بردن چربیای اضافی، حرف اول رو می زنه. جدا از اینکه همه اینا، این ماده به دلیل ی خاصیت سایندگی که داره، لایه رویی پوست شما رو که شامل سلولای مردهه می تراشد و باعث صاف و شفاف شدن اون می شه.

موادی که لازم دارین:

 • جوش شیرین
 • آب

کاری که باید بکنین:

دو روش واسه استفاده از جوش شیرین هست: می تونین اونو به شکل ماسک به کار ببرین یا پوست تون رو با اون مالش بدین.

 • واسه درست کردن ماسک: جوش شیرین و آب رو به یک نسبت با هم مخلوط کنین و یک خمیر بسازین. به مدت دو دقیقه خمیر رو در یک راه دایره ای روی صورت تون ماساژ بدین. اجازه بدین ماسک ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت تون بمونه، بعد اونو بشورید و بعد از خشک کردن پوست تون از مرطوب کننده استفاده کنین.
 • واسه ماساژ دادن: نیم فنجون جوش شیرین رو با یک هشتم فنجون آب مخلوط کنین. خمیر رو به شکل تون بمالید و خوب ماساژ بدین. بعد از ۵ تا ۶ دقیقه صورت تون رو با آب گرم بشورید، خشک کنین و از مرطوب کننده استفاده کنین.

۱۲. آبلیمو

آبلیمو به چند دلیل می تونه به شما کمک کنه از شر جوش هاتون خلاص شید. اول اینکه آبلیمو پر از ویتامین Cه که واسه شکلای مختلف پوست مفیده. سیتریک اسید داره که به پاکسازی پوست کمک می کنه. ولی مهم تر از همه خاصیت انقباض یا سفت کنندگی اینه. مواد سفت کننده باعث انقباض بافتای بدن می شن و پس این خاصیت باعث از بین رفتن جوش می شه. جدا از اینکه اینا، آبلیمو سفیدکننده ی طبیعی پوسته و قرمزی رو از بین می بره. اگه آبلیمو رو یک دست به شکل تون نزنید ممکنه لکه ی سفیدی در قسمتی که تراکم بیشتر بوده به وجود آید، ولی نگران نشید! این لکه خودش از بین میره. مواظب باشین وقتی در تماس با نور خورشید هستین، هیچ آبلیمویی روی صورت تون نباشه. آبلیمو می تونه حساسیت شما به نور خورشید رو زیاد کنه.

موادی که لازم دارین:

 • یک قاشق غذاخوری آبلیموی تازه
 • پنبه یا پد (اختیاری)
 • ماست (اختیاری)

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو با آب بشورید و خشک کنین. انگشت تون یا یک تکه پنبه رو در آبلیمو بزنین و روی جوش بمالید. اگه احساس سوزش کردین می تونین اونو با کمی ماست مخلوط و بعد استفاده کنین.

۱۳. بخار آب

بخار آب می تونه واسه آرامش بعضی ناراحتیای پوستی کوچیک مثل جوشا مفید باشه. بخار با باز کردن منافذ پوست و بیرون کشیدن آلودگیایی که در اعماق پوست تون مخفی شدن، به کاهش تعداد جوشا و کم رنگ کردن اونا کمک می کنه . شما می تونین فقط از بخار آب به تنهایی استفاده کنین یا بعد از اونم از مواد دیگری استفاده کنین. اگه ماده دیگری رو هم به کار می برین، با بخور دادن راه رو واسه اون ماده باز کردین تا بهترین عملکردش رو داشته باشه.

موادی که لازم دارین:

 • یک قابلمه آب در حال جوش
 • یک کاسه ی بزرگ
 • یک حوله

کاری که باید بکنین:

یک قابلمه آب رو بجوشونین و در یک کاسه ی بزرگ بریزین و چند دقیقه صبر کنین تا کمی سرد شه. بعد از اینکه دمای اون کمی کم شد صورت تون رو بالای اون بگیرین و حوله رو روی سرتون بندازین تا بخار آب محدود شه. بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه حوله رو وردارین و صورت تون رو خشک کنین. این کار رو هر روز انجام بدین.

۱۴. سیر

سیر رو به خاطر خواص آنتی باکتریالی که بهش نسبت داده می شه، درمان طبیعی خوبی واسه جوشا میدونن. واسه کم کردن شدت جوشا و جلوگیری از بروز اونا در آینده، می تونین سیر رو بخورین یا به شکل موضعی استفاده کنین. اگه بتونین آب سیر رو بگیرین که عالیه، اما اگه نمی تونین، لِه کردن سیر و قرار دادن اون در کمی آب هم کافیه. هیچوقت، هیچوقت و تحت هیچ شرایطی سیر رو بدون رقیق کردن در تماس با پوست تون قرار ندین. اگه بوی سیر اذیت تون می کنه، به جنبه های مثبت فکر کنین: ممکنه بقیه کمی از شما دوری کنن ولی می تونین مطمئن باشین که مورد حمله خون آشاما قرار نمی گیرین!

موادی که لازم دارین:

 • دو تا سه پَر سیر
 • مقداری آب یا ژل آلوئه ورا

کاری که باید بکنین:

یا آب سیر رو بگیرین و با یک قاشق چای خوری آب مخلوط کنین یا سیر رو بکوبید و بعد به مدت ۱۰ دقیقه بذارین در آب بمونه . با استفاده از یک تکه پنبه، مقداری از آب سیر رو به جوشا بمالید. اگه از پنبه یا چیزی مثل اون استفاده نکنین، کار کردن با این مایع به دلیل رقیق بودن اون کمی سخت می شه. در این صورت به جای آب از ژل آلوئه ورا استفاده کنین. اگه می خواید از سیر به شکل خوراکی استفاده کنین، مصرف روزانه یک یا دو پر کافیه. می تونین اونو به هر شکلی که دوست دارین استفاده کنین.

۱۵. جو دوسر

جو دو سر هم از درون و هم از بیرون شما رو تقویت می کنه. اگه جو دوسر رو بخیسانید یا بپزید و از اون به عنوان ماسک استفاده کنین، به کاهش قرمزی و نا آرومی جوشا کمک می کنه. اگه به این ماسک عسل اضافه کنین یک فرمول عالی واسه درمان جوش دارین. توجه داشته باشین که جو دوسر به تنهایی جوشاتون رو درمان نمی کنه و باید به عنوان بخشی از برنامه درمان به کار رود. با این حال در بهبود ظاهر نامناسب و دردناک جوش مؤثره.

موادی که لازم دارین:

 • آرد جو دوسر
 • آب
 • دو قاشق غذاخوری عسل

کاری که باید انجام بدین:

یک کاسه آرد جو دو سر رو مثل همیشه یا همونجوریکه روی جعبه اش توضیح داده شده، آماده کنین. زمانی که هنوز داغه دو قاشق غذاخوری عسل رو بهش اضافه کنین. اجازه بدین مخلوط تا دمای اتاق سرد شه. یادتون باشه که این مخلوط مقداری گرما ذخیره می کنه پس قبل از استفاده از اون روی پوست مطمئن شید که دمای اون مناسبه. اجازه بدین ۲۰ تا نیم ساعت روی پوست تون بمونه و بعد اونو با آب گرم بشورید و صورت تون رو خشک کنین.

۱۶. پاک کنندگی شکر

شکر سفید و قهوه ای با نقش پاک کنندگی ملایمی که داره شما رو از شر سلولای مرده ای که در منافذ پوست جمع می شن، خلاص می کنه. کافیه اونو با عسل، روغن زیتون یا حتی فقط آب مخلوط کنین تا پاک کننده ای به دست بیارین که شما رو از دردسر جوشا نجات می ده. دستور العملای مختلف زیادی واسه استفاده از اون هست ولی میشه گفت این یکی از بهترین آنهاست.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان جوش سرسیاه با ۱۱ روش موفق و قطعی خونگی - قسمت 2

موادی که لازم دارین:

 • یک و نیم فنجون شکر سفید
 • یک و نیم فنجون شکر قهوه ای
 • دو تا سه قاشق غذاخوری نمک دریایی
 • نیم فنجون روغن زیتون خالص
 • ده قاشق غذاخوری عصاره خالص وانیل
 • یک دانه وانیل کامل (اختیاری)

کاری که باید انجام بدین:

یک و نیم فنجون شکر سفید رو با یک و نیم فنجون شکر قهوه ای و چند قاشق نمک دریایی واسه افزایش خاصیت سایندگی مخلوط کنین. اگه از دانه وانیل استفاده می کنین اونو باز کنین و دانه های داخلی اونو هم به این مخلوط اضافه کنین. دو فنجون از مخلوط حاصل رو در یک پیمانه بریزین و اونو فشرده کنین. روغن زیتون رو روی اون بریزین و اجازه بدین تا نصف اون نفوذ کنه و لایه نازکی از روغن روی سطح اون بمونه. اونا رو در پیمانه مخلوط کنین و بعد به بقیه ی مخلوط شکر، نمک و وانیل اضافه کنین. ۴ تا ۵ قاشق عصاره وانیل خالص بهش اضافه کرده و مخلوط کنین. حال می تونین پاک کننده تون رو در ظرفی که دوست دارین بریزین و نگه دارین. فقط مطمئن شید که اونو بسته بندی کردین. اگه دوست دارین می تونین قبل از بسته بندی یک قاشق دیگر عصاره وانیل روی سطح اون بپاشید تا وقتی بازش می کنین با بوی عطر اون روبرو شید .

۱۷. ماسک آووکادو و عسل

این روزا اون قدر شایعها مختلفی در مورد رابطه رژیم غذایی با جوش زدن می شنوین که به سختی میشه تشخیص داد کدوم یک واقعیه. یکی از این شایعها می گه که آووکادو (خوردن اون یا استفاده ی موضعی) به دلیل چربی بالای آووکادو باعث بروز جوش می شه. تا اونجا که من می دونم هیچ مدرکی واسه اثبات این گفته وجود نداره و کسائی که از آووکادو استفاده کردن نسبت به بقیه نتیجه بسیار بهتری گرفتن. این میوه اونقدر پر از ویتامینا و مواد مغذیه که منطقیه واقعا بتونه به بهتر شدن جوشا کمک کنه. اگه پوست تون حساس باشه هم خبر خوب واسه شما اینه که آووکادو ملایمه و باعث حساسیت خاصی نمی شه. مثل خیلی از درمانای خونگی روشای مختلفی واسه استفاده از اون هست ولی موردی که اینجا معرفی می کنیم شامل مخلوط آووکادو و عسله.

موادی که لازم دارین:

 • یک عدد آووکادو
 • یک قاشق غذاخوری عسل

کاری که باید انجام بدین:

صورت تون رو بشورید و خشک کنین. بعد قسمت گوشتی آووکادو رو جدا کنین و اونو لِه کنین، بعد عسل رو بهش اضافه کنین. اونو بکوبید و به هم بزنین تا به شکل خمیری یک دست در آید. اونو روی پوست تون بمالید و بذارین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بمونه. بعد با آب ولرم صورت تون رو از مواد پاک کرده و خشک کنین. بعد با توجه به نوع پوست تون از مرطوب کننده ی مناسب استفاده کنین.

۱۸. روکش بالشت تون رو بشورید

شما در اصل باید کمه کم هفته ای یه بار روبالشتی تون رو بشورید، اما خیلی از ما این اصل رو رعایت نمی کنیم. وقتی می خواید پوست سالم و سرحالی داشته باشین باید بیشتر به این موضوع توجه کنین. اگه اصلا روبالشتی تون رو نمی شویید، میکروبا و ذراتی که در اون تجمع می کنن به مدت ۶ تا ۸ ساعت در تماس با پوست صورت شما قرار میگیره و می تونه باعث تحریک جوش زدن شه. یک بالش تمیز و دلپذیر که از بروز جوشا هم جلوگیری می کنه، به زحمت دوباره فرو کردن بالش در روبالشتی می ارزه (شاید دلیل شمام واسه نشستن روبالشتی تون اینه که حوصله ی این کار رو ندارین).

۱۹. جوش هاتون رو دستکاری نکنین

نه به این معنی که دیگر اصلا هیچ تماسی با صورت تون نداشته باشین، فقط پوست تون رو نخارانید، نخراشید و جوشا رو نکَنید و فشار ندین. ناراحتی به دلیل جوشا چیزی نیس که بشه فراموشش کرد، به ویژه زمانی که واسه درمان موضعی اون از موادی استفاده می کنین که سوزش و خارش رو تحریک می کنن. در این حالت به شکل تقریبا ناخودآگاه هر دو سه دقیقه به جوش هاتون دست میزنین و با اونا ور می روید. این کار وضعیت رو از بد هم بدتر می کنه. با اینکه دستکاری صورت تون باعث جوش زدن نمی شه، وقتی جوش زده باشین، جنگ با تمایل شدیدی که واسه وَر رفتن به اونا احساس می کنین باعث می شه جوشا زودتر خوب شن و اثری از اونا باقی نمونه.

چیزایی که لازم دارین:

 • در دست داشتن کنترل خودتون

۲۰. نعنا

نعنا دارای منتوله که یک ضدالتهاب و خونه طبیعیه. نمی شه گفت نعنا جوشاتون رو درمان می کنه ولی می تونه قرمزی و تورم دردناک جوشا رو کم کنه.

چیزایی که لازم دارین:

مقداری برگ نعنای تازه

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو بشورید و خشک کنین. مقداری برگ نعنا رو بکوبید. می تونین از مخلوط کن یا هاون استفاده کنین. برگای لِه شده و آب اونا رو روی صورت تون بمالید و بذارین ۵ تا ۱۰ دقیقه بمونه. بعد صورت تون رو با آب سرد بشورید.

۲۱. سیب زمینی

با اینکه همه ما از فواید سیب زمینی سرخ شده واسه سلامت روح و روان خوب آگاهیم، این مطلب شاید چیزیه که تا حالا راجبه سیب زمینی نمی دونستید. سیب زمینی که پر از پتاسیم، گوگرد، فسفر و کلریده می تونه به درمان آکنهاتون کمک کنه. سیب زمینی دارای آنتی اکسیدانه که پوست تون رو تغذیه می کنه و باعث تحریک رشد سلولای سالم و جدید می شه.

چیزایی که لازم دارین:

 • یک عدد سیب زمینی

کاری که باید انجام بدین:

صورت تون رو بشورید و کمی خشک کنین (بذارین کمی مرطوب بمونه). یک سیب زمینی نپخته رو رنده کنین و اونو به شکل دایره وار روی پوست تون بمالید. ۱۵ تا نیم ساعت صبر کنین تا خشک شه و بعد با آب گرم صورت تون رو بشورید.

۲۲. چای سبز

چیزایی که لازم دارین:

 • نصف فنجون آب
 • دو قاشق چای خوری برگ چای اُرگانیک یا یک عدد چای کیسه ای

کاری که باید انجام بدین:

صورت تون رو بشورید و با یک حوله ی نرم خشک کنین. برگای چای رو در یک ظرف تمیز بذارین و آب جوش رو روی اونا بریزین. بعد از ۴ تا ۵ دقیقه برگای چای رو بیرون بکشین و مایع رو آزاد کنین تا به دمای اتاق برسه. بعد می تونین مایع رو در یک اسپری بریزین و اونو روی صورت تون اسپری کنین یا یک پد پنبه ای یا پارچه ی نرمی رو در محلول خیس کنین و به آرامی روی صورت تون بمالید. می تونین یک چای کیسه ای رو دو تا سه دقیقه بخیسانید و بعد اونو روی جوش هاتون بذارین . بعضیا ترجیح میدن بذارن این مایع روی صورت شون بمونه و بعضیا صورت شون رو با آب سرد می شویند. هر روشی رو که ترجیح میدید، استفاده کنین.

حالا چیکار کنیم؟

صبر داشته باشین. طبیعیه که دل تون می خواد راهی پیدا کنین که سریع و بی دردسر شما رو از شر جوش هاتون خلاص کنه. اما در واقعیت، مثل خیلی موارد دیگر، اینجور راهی وجود نداره. مراقبت همیشگی از پوست و استفاده از یک درمان طبیعی مناسب واسه جوشا ممکنه واسه تون آسون