ها به عزت نفس من آسیب می زنه.

مشاورم اثبات گراست

نمیتونه به بالاتر از محسوسات فکر کنه. به محض اینکه از درک شمی و ذاتی خود صحبت می کنم، روی احساس و اندیشه ام خط بطلان می کشه و منو به خروج از دایره ی عقلانیت و منطق متهم می کنه. از نظر اون هرچه از نظر علمی ثابت نشه، مردوده. نمیتونه یا نمی خواد محدود کردن علم بشری رو قبول کنه.

مشاورم ساکته

بده بستان کلامی بین من و اون تعریف نشده. درعوض، فقط با توجه و تمرکز به من نگاه می کنه. منتظره خودم جواب خودم رو بدهم. آخرش هم می گه: «انتخاب با خود توست!»

مشاورم به من و مسئله ام دل نمی ده

پیش از شنیدن کامل صحبت ام جواب آماده در آستین داره. واسه تشریح و توضیح مشکلاتم به من امان نمی ده. یک لحظه به این فکر نمی کنه که شاید مسئله من حتما تکرار مسائل مراجعه کنندگان قبلی اش نباشه.

مشاورم فقط از تجربه های موفق خود می گه

انگار که از هر عیب و نقصی مبراست و قراره اون الگو باشه و من دنباله رو. فکر میکنه داشتن مشکل و تصمیم گیری اشتباه، به اعتبارش آسیب می زنه. باور داره جای اینجور کسی روبه روی مشاوره، نه صندلی مشاور.

ویژگیای مشاور موثر چیه؟

چار نکته کلیدی هست که همیشه در تصمیم گیری باید مورد توجه بگیره. اگه واسه تصمیم گیری از مشاور کمک می گیرین، اونم مجبور به رعایت این چار نکتهه: «مشاور موظفه باتوجه به علائق، تواناییا، مصلحتا و اولویتای مخصوص شما تصمیم بگیره، نه خودش.»

در جدا از اینکه، مشاور باید به شما کمک کنه که خودتون تصمیم گیری رو یاد بگیرین. وگرنه، موفقیت شما واسه اون و مسئولیت شکست تون هم به عهده ی اون هستش. برابر تعریف مشاوره، وظیفه ی مشاور، فکرکردن با شماس، نه واسه شما.

دیگر ویژگیای مهم مشاور موثر

غیر از این دو نکته، بقیه ویژگیا رو به قلم «باربارا دی آنجلیس»، به نقل از کتاب « از باربارا بپرسید»بخونین:

  • مطمئن شید که رابطه شما و مشاور یا روان درمانگرتان به قدرکافی گرم و محبت آمیزه تا با احساس امنیت تموم بتونین درمان شید… .
  • مطمئن شید که مشاور یا روان دکتر شما در گذشته، خود از مشاوره و روان درمانی بهره مند شده و التیامی رو که شما به دنبال اون هستین، خود هم قبلا در بعضی جنبه های روحی اش به دست آورده… .
  • مطمئن شید مشاور و روان دکتر شما، هم بر کشف منبع و منشأ الگوهای رفتاری و احساسیِ ناخواسته ی شما تمرکز کرده و هم راه ها و روشایی عملی و قابل لمس و قابل اجرا به شما ارائه می ده… هر مشاور و روان دکترِ خوب به شما تکلیف و تمرینایی میده تا بتونین در عمل، میزان تغییر و پیشرفت داخلی خود رو در زندگی بسنجنید.
  • بسیار مهمه که از همون اولین جلسه ی حضور در مقابل مشاور و روان دکتر، تغییرات و پیشرفتایی رو مشاهده کنین و استفادهای عملی زیادی ببرین. خنده دار و احمقانهه که باور داشته باشیم باید ده بیست جلسه صبر کنیم تا کم کم شاهد تغییر و پیشرفت زندگی خود باشیم.

به تنهایی مشاوره بروم یا مثلا با همسر یا فرزندانم؟

به نظر می رسه حضور مراجعه کننده با همراه، نتایج مفیدتری به دنبال داشته باشه. آموزش به یک نفر بدون توجه به بقیه مسائل و شرایط مربوط به دیگر افراد دور و بر اون، بیشتر بی فایده س، مگه اینکه مراجعه کننده تنها و مجرد زندگی کنه. وقتی قراره وضعیت بهبود یابد، بدون همکاری بقیه، همچین چیزی تقریبا غیرممکن یا کم بازده. پیرو همین نکته، خیلی از سازمانا، ادارات، شرکتای بزرگ و… به جای مراجعه به مشاور، اونو به جمع کارمندان خود دعوت می کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   خدمات کفسابی

چه جوری به تخلفات روان شناسی رسیدگی کنم؟

اگه از مشاور خود شکایت دارین، دست روی دست نذارین . سازمان نظام روان شناسی و مشاوره مسئول رسیدگی به این شکایاته. اسامی روان شناسان دارای مجوز در پایگاه اینترنتی این سازمان ثبت شده. در جدا از اینکه، این سازمان در هر استان شعبه داره. می تونین با مراجعه حضوری، شکایت خود رو مطرح کنین. راه ارتباطی دیگر، تماس با شماره ۸۸۲۲۵۱۰۶ الی ۱۴ه. ، واسه شکایت از تخلفات هم هیچ هزینه ای از افراد گرفته نمی شه.

مشاوره رو تا کی ادامه بدهم؟

اگه بنابه تشخیص مشاور، مراحل مشاوره به زمان بیشتری نیاز داره، قبل از شروع جلسات، مدت زمان تقریبی دوره رو از اون بپرسید. اگه بهش موعد نزدیک شدید و بدون اتفاق پیشامد جدیدی، مشکل تون بازم حل نشده مونده بود، بررسی کنین مشاور محاسبه نادرستی از مسئله شما داشته یا اینکه شما کم کوشی کردین.

به هرحال، واسه ادامه جلسات، در صورت امکان می تونین خواستار تخفیف شید. اینجوری، می تونین به مشاورتان نشون بدین که وقت و پول تون بی اندازه واسه تون مهمه.

اگه به راه حلای مشاور باور نداشتم، چه کنم؟

یکی از معضلات گسترده، اینه که مراجعه کننده به هر دلیلی به راه حل مشاور باور نداره یا نمیتونه اونو بکنه. این نکته ممکنه نشونه ای باشه که مشاور به قدر لازم شما و مسئله تون رو نشناخته یا واسه تون وقت نگذاشتهه. در این شرایط، پیش از اجرای راه حلا و رهنمودهای مشاور، با روشنی و قاطعیت، موضع خود رو اعلام کنین. هدف مشاور باید کمک به شما باشه. اگه پیشنهاد اون غیرکاربردی یا به درد نخور به نظر می رسه، وظیفه ی اوست که درباره این مسئله، حساس باشه. شما به مشاور پول نمی بدین که انتظارات اونو برآورده کنین؛ اوست که از شما پول میگیره تا به شما در حل مشکل تون کمک کنه.

اگه از مشاوره روانشناسی نتیجه نگرفتم، چه کنم؟

پیش از هر چیز به خود مشاور مراجعه کنین. بهش بگید که هم فکری مشترک تون به نتیجه مطلوب منجر نشده. اگه بهش نگید که کمکش بی فایده بوده، چه بسا فکر کنه به شما خدمت کرده و در مشاوره با دیگر مراجعه کنندگان هم به اشتباهات خود ادامه بده.

اگه مشخص شد که مشاور یا شما هیچ کدوم کوتاهی نکردین، قدم دیگر اینه که اون شما رو به مشاوری قوی تر از خود برگشت بده. اون بیشتر از شما همکاران تراز اول خود رو می شناسد. می تونین از اون بخواهید به همکارش نامه ای بنویسه و در اون، مشکل شما، روند مشاوره و نتیجه اونو گزارش بده. اگه اینجور شه، به احتمال بسیار زیاد، شما با انسانی بی اندازه فروتن و خیرخواه مشاوره کردین، چون قبول کردن اشتباه و مسئولیت شکست، کار هرکسی نیس!

جدا از اینکه این کار، انگیزه خود رو از مراجعه به مشاور، دوباره بررسی و بعد درباره مسئله دلخواه خود بخونین. اگه کمی مطلع باشین، می تونین صحبتای مشاور جدید رو بهتر درک کنین. اصلا از خود اون چند منبع علمی معتبر بخواهید تا درعوضِ باخبر شدن از نکات و رهنمودهای اصیل، در دام سایتای عمومی اسیر نشید، سایتایی که فقط واسه افزایش بازدید از هر دری سخنی میگن.