لینک های فالو و لینک های نوفالو چه کاربرد هایی دارند؟

لینکای فالو و لینکای نوفالو

نوفالو

قبل از تعریف دقیق از لینکای فالو و نوفالو باید با معنی لینک سازی کمی آشنا باشین تا این دو موضوع براتون قابل درک شه. سئو و بهینه سازی سایت عملیاتیه که به کندی مراحل اون انجام می شه ولی در مدت زمان چند ماهه بیشترین اثر رو روی هر کار و کاسبی ای می ذاره. اما اگه بخوایم این روند با سرعت بیشتری انجام گیرد باید از لینک سازی استفاده کنیم. علاوه بر سرعت بخشیدن به سئو سایت میشه با لینک سازی کاری کرد که اگه حریف قدرتمندی در بخش کاری خود داریم به اون برسیم و اگه هم رقیبی نداریم، در سطر اول صفحه SERP (صفحه ای که در اون یافته های جستجو رو میبینیم) جای خود رو محکم کنیم.

سئو

لینک سازی به دو صورت انجام می شه: لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی.

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی به کمک انکر تکستا و لینک کردن انکر تکست به دیگر قسمتای سایت انجام می شه. کاربرد لینک سازی داخلی افزایش بازدید و بیشتر نگه داشتن کاربر در سایته که دلیل افزایش رتبه سایت در نظر گوگل می شه. اگه در سایت مقالات مختلفی وجود داشته باشه میشه با کمک انکر تکستا بین متنا رابطه برقرار کرد و این رابطه به معنی لینک سازی داخلیه.

لینک سازی خارجی

لینک سازی خارجی لینک گرفتن از سایتیه که آدرسی متفاوت با سایت لینک شده داره. با روشای مختلفی میشه لینک سازی خارجی انجام داد مثل لینک گرفتن از سایتا، انجمنا و فروما به صورت (رپورتاژ آگهی، تبلیغات بنری و کلیکی و گذاشتن لینک سایت در بخش نظرات).

لینک سازی خارجی می تونه به رشد سریع تر سایت در سئو کمک کنه که اونو کلی ترین جزء عملیات Off page SEO می دونن. لینک سازی خارجی باعث می شه که سایت لینک دهنده مقداری از اعتبار خود رو به سایت لینک شونده بده. در نتیجه گوگل هم به سایتی که لینک گرفته توجه بیشتری می کنه. فرض کنین که شرکتی دارین و می خواید نیروی جدیدی رو استخدام کنین. در همین زمان یکی از دوستان شما فردی رو به عنوان شخصی ماهر در بخش کاری شما معرفی می کنه و میگه که این فرد رو واسه کار، به طور کاملً تضمین می کنه.

نیروی معرفی شده واسه مصاحبه به شرکت شما میاد و هنگام توضیح دادن از خودش میفهمید که مدرک تحصیلی دانشگاهی نداره و تا دیپلم بیشتر درس نخونده و از راه دوری مثلاً با ۲ ساعت فاصله وقتی با شرکت شما زندگی می کنه.

در اینجور شرایطی به اون فرد اعتماد می کنین که در شرکت شما شروع به فعالیت کنه؟ اگه در همین زمان دوست دیگری به عنوان فرد دوم، اون نیرو رو تائید کنه بازم خیالتون راحت تر نمی شه؟

شک نداشته باشینً واسه موتورهای جستجو هم همین شرایط هست. یعنی اگه سایتای دیگری یه سایت رو تائید کنن گوگل به اون سایت اعتبار بیشتری میده و در نتیجه به سایت در صفحه SERP (صفحه ای که در اون یافته های جستجو رو میبینیم) رتبه بهتری میده.

اما لینکا همیشه هم خوب نیستن! این که از چه سایت، وبلاگ و انجمنی لینک می گیرین مهمه و اگه از جای درستی لینک نگرفته باشین نه فقط اثر مثبت نمی ذاره بلکه باعث پنالتی شدن سایت هم می شه.

واسه بر طرف کردن مشکلات لینکای اسپم از سایتای کم ارزش شک نداشته باشینً باید راه حلی وجود داشته باشه، یا حتی ممکنه که بخواین به سایتی لینک بدین ولی از اعتبار سایت شما به اون سایت چیزی تعلق نگیره در اینجور شرایطی باید از لینک نوفالو استفاده کرد.

راه حل

لینک نوفالو چیه؟

لینک نوفالو لینکیه که در چگونگی نوشتن نشانی لینک فقط با قرار دادن یه ویژگی یا attribute در نشانی لینک، لینک رو از حالت فالو به نوفالو تبدیل می کنه.

این تغییرات در صفحه نمایش قابل رؤیت نیستن و فقط واسه رباتای موتور جستجوگر گوگل کارایی دارن. رباتا یا (crawler) لینکای سایت رو با دقت پیمایش می کنن و راه داده شده به وسیله لینکا رو به عنوان راه رفت و اومد خود انتخاب می کنن. درگذشته پیج رنک ملاک گوگل واسه امتیاز دادن به لینکا بوده، اما الان Domain Authority و Page Authority  ملاک اصلی واسه امتیاز دهی به لینکا هستن. رباتای گوگل خوب قادر به امتیاز دهی به لینکا و تعیین پیج رنک واسه لینکا هستن و وقتی که یه سایت از لینک نوفالو واسه لینک دهی استفاده می کنه به رباتای گوگل حالی میکنه که نباید واسه این لینکا امتیاز یا پیج رنکی اختصاص بده.

لینکای نوفالو بر سئو سایت اثر می ذارن؟

بله شک نداشته باشینً لینکای نوفالو هم بر سئو سایت اثر می ذارن. با قرار دادن rel=”nofollow” در تگ لینک تنها مانع انتقال اعتبار به سایت لینک گرفته میشیم که منظور اضافه نشدن پیج رنک به سایت لینک گرفته. در نتیجه پیج رنک با سئو فرق داره و لینکای نوفالو هم مانند لینکای فالو بر سئو سایت اثر مثبت می ذارن. نوفالو بودن لینکا باعث نمی شه که رباتای گوگل نتونن به سایت لینک شده دسترسی داشته باشن بلکه فقط اعتباری به سایت لینک شونده داده نمی شه.

اگه سایتی تموم لینکای خود رو به صورت فالو بذاره و سایتای دیگری رو لینک کنه گوگل به طور کاملً احساس می کنه که این سایت قصد فروش بک لینک داشته و سایت رو اسپم می کنه. در نتیجه با وجود حساسیت گوگل واسه جلوگیری از تخلفات لینک سازی، بک لینک نخرید و خودتون به صورت اصولی با تعداد کنترل شده شروع به ساختن لینکای خارجی کنین.

بک لینک

حتماً به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که از چه سایتایی لینک می گیرین. سایتای غیر در رابطه و اسپم در صورت لینک دادن به سایت شما باعث پنالتی شدن سایت می شن.

اگه میخواستین که از سایتی لینک بگیرین، حتماً به اندازه پیج آتوریتی سایت توجه کنین و اگه سایت امتیاز خوبی نداشت اصلا از اون سایت بک لینک نگیرید.

اگه این لینکا به صورت نوفالو قرار گیرند بازم موثر هستن به شرطی که از سایتایی لینک گرفته شه که اندازه ورودی بالایی دارن و شک نداشته باشینً اگه بنر و یا رپورتاژ در اونا بذارین کلیک بالایی می خوره و ورودی سایت رو خیلی زیاد می کنه.

فالو بودن و نوفالو بودن لینکا با دو روش قابل تشخیصه:

۱٫ View source در chrome و Mozila

با کلیک راست روی صفحه و انتخاب گزینه view source میشه همه کدهای هر صفحه از سایت رو دید و واسه دیدن لینکای نوفالو کافیه که با فشردن کلیدهای Ctrl + F کلمه No Follow رو وارد کنین تا همه تگای نوفالو رو ببینین.

۲٫ وسیله آنلاین No follow tools

No follow tools ابزاری آنلاینه که با وارد کردن نشانی و URL هر سایت و صفحه ای میشه تعداد لینکای داخلی، خارجی و نوفالو بودن لینکا رو فهمیده.

فالو لینک چیه؟

لینکای فالو لینکایی هستن که به صورت پیش فرض با ایجاد لینک ساخته می شن. لینکای نوفالو رو خود ما باید به صورت نوفالو بسازیم در نتیجه هر لینکی که ایجاد می کنیم در اول به صورت فالو ساخته می شه.

با در نظر گرفتن توضیحاتی که در اول دادیم متوجه معنی لینک فالو هم شدین. لینکای فالو هم یه جور دیگه از لینکای خارجی هستن که دلیل افزایش اعتبار سایت لینک گیرنده می شن. اما به دلیل حساسیت گوگل به این نوع لینک سازی خارجی باید در لینک گرفتن این روش بسیار دقت به خرج داد.

این که از چه سایتی لینک می گیریم و سایت چقدر با سایت ما ربط داره از نظر گوگل قابل تشخیصه و معمولاً سایتایی که لینک میفروشن واسه بازه وقتی مشخصی لینکاتون رو در سایت خود نگه می دارن و بعد از گذروندن این زمان لینکا ورداشته می شه. همین کار باعث می شه که گوگل متوجه تقلبی بودن لینکا شه و سایت رو پنالتی کنه.

در اینجور شرایطی راه حل چیه؟ پیشنهاد می کنیم به جای خرید بک لینک به صورت فالو از لینکای نوفالو استفاده کنین و مطمئن باشین که تگای نوفالو هم می تونن ورودی سایت رو زیاد کنن و همین موضوع بر سئو سایت شما اثر می ذاره.

وقتی از لینکای فالو استفاده کنین که فقط می خواید امتیاز پیج رنک و اعتبار سایت رو زیاد کنین وگرنه لینکای نوفالو هم می تونن به سئو سایت کمک کنن.

Referring domain چیه؟

واسه لینک گرفتن از سایتا و بلاگا هر دامینی تنها یه بار واسه سایت شما به عنوان امتیاز حساب می شه یعنی نباید یه سایت رو فقط به عنوان سایت معتبر در نظر بگیرین و در این سایت ۱۰۰ بک لینک بذارین بلکه باید ۱۰۰ سایت معتبر پیدا کرده و در هر کدوم یکی لینک فالو یا نوفالو از سایت خود بذارین.

Referring Domain به معنی لینک از یه دامنه س و اگه از یه دامنه یک یا چند لینک جور واجور بگیریم در آخر فقط یه اعتبار از اون دامنه گرفتیم و در اصطلاح یه Referring Domain گرفتیم.

نتیجه گیری
گوگل همونجوریکه لینک سازی غیر طبیعی رو پنالتی می کنه به روشنیً اعلام کرده که لینکا رو به عنوان یه ملاک مهم واسه ارزش دادن به سایتا می دونه. اما منظور از لینک سازی به این روش لینکایی هستن که خود کاربران به دلیل به درد بخور بودن و منبع بودن سایت ایجاد می کنن نه لینکای مصنوعی. از اون جایی که کاربران هم این کار رو با احتمال خیلی کم انجام میدن ما هم واسه لینک سازی باید رفتاری مشابه کاربران داشته باشیم؛ یعنی نه همه لینکا رو به صورت فالو بسازیم و نه همه لینکا رو به صورت نوفالو بسازیم.

مشاهده نسخه pdf مقاله: لینکای فالو و لینکای نو فالو چه کاربردایی دارن؟

بستن منو