کشور پاکستان بنمایند و در کشور های کراچی ،کویته و راولپندی به خانه های فساد بفروشند.اخیراً توسط رسانه های گروهی خبر از فروش دختران ایرانی در فجیره(امارات متحده عربی)داده شده است و آماری که در این خصوص ارائه شده است شامل 57 دختر ایرانی که توسط قاچاقچیان در نمایشگاه کتاب با وعده های دروغین به دام افتاده بودند.هر چند که تاکنون از طریق مقامات کشور ایران و امارات اخبار دقیقی در اختیار رسانه ها در این زمینه قرار نگرفته است.
در سال 1382 نزدیک به 200 باند قاچاق انسان در آذربایجان غربی که عمده ی آنها در شهرهای ماکو ،سلماس و چالدران فعالیت می کردند کشف و متلاشی شدند. سردار محمد علی راهنمایی،مدیر کل اتباع خارجه ی نیروی انتظامی در مصاحبه با اسکای نیوز اظهار داشت که به طور میانگین ماهیانه یک شبکه قاچاق در ایران کشف می شود.

هر ساله بین 150 تا 180 هزار نفر ایرانی با تحصیلات دانشگاهی در جستجوی شرایط بهتر از ایران خارج می شوند و ایران همراه با کره ی جنوبی،فیلیپین و چین در ردیف نخستین کشورها از نظر فرار مغزها قرار دارد و این میزان فرار مغزها برای ایران معادل خروج 11 میلیارد دلار سرمایه از کشور است.
بر طبق مطالعه ای که در ایران انجام شده 75 درصد از خانواده هایی که به خارج می روند بعد از یکی ،دو سال زندگی و اقامت در آنجا دچار تعارضات شدید تربیتی و اخلاقی شده و اغلب آنها چاره ای جز طلاق و تن دادن به متلاشی شدن خانواده آن هم در غربت را ندارند.
مدیر کل سازمان بهزیستی از 4 هزار کودک بمی بدون والدین (بعد از زلزله بم)خبر داد که فقط 3 هزار نفر از این کودکان بدون سرپناه به مرکز بهزیستی آورده شده اند و مابقی سرنوشتی نامعلوم دارند و چه بسا تعدای از ایشان در دام قاچاقچیان انسان گرفتار شده باشند.

2-قاچاق انسان از نگاه آمار بین المللی
یافته های اخیر سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد که 120000 زن و بچه هر ساله از طریق بالکان به کشورهای اروپایی قاچاق می شوند.ده هزار زن که بیشتر آنها مولداوی ،رومانی و اکراینی هستند در تجارت جنسی بوسنی و هرزه گوین مشغول به کار هستند. آماری که توسط سازمان ملل نیز ارائه گردیده حاکی از این است که سالانه در جهان حدود 700 هزار نفر قاچاق می شوند.اطلاعات داده شده به وسیله سازمان بین المللی مهاجرت در مورد زنان قاچاق شده در اروپای شرقی در بازگشت زنان بوسنی و هرزه گوین در سال 2000 را تقریباً 180 نفر ،اعلام کرد و لیکن این بازگشت درصد نسبی کل زنان و دختران قاچاق شده در بوسنی و هرزه گوین را منعکس نمی کند.هشتاد درصد این عملیات های بازگشت در دسامبر 2000 اتفاق افتاده و بنابراین آمارهای سازمان بین المللی مهاجرت ،در سال 2000 انعکاس شمار زنان و دختران برگشته شده توسط گروه ویژه پلیس بین المللی که مرتبط با سازمان بین المللی مهاجرت است را در طی یکماه نشان می دهد،البته اطلاعات داده شده مطلبی را در مورد شمار واقعی قاچاق زنان در طی سال 2000 بازگو نمی کند.
کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل در پیامی که به مناسبت روز جهانی خشونت علیه زنان در 25 سپتامبر 2003 برابر 4 آذر ماه 1382 ارسال داشته ،ضمن اعلام این حقیقت تلخ که سالانه حدود 700000 انسان که عمدتاً زن و دختر هستند در جهان برای سوء استفاده جنسی قاچاق می شوند.از کلیه کشورهایی که تاکنون پروتکل کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جنایات سازمان یافته فراملی ملحق نشده اند خواست که هر چه سریعتر آن را امضاء نمایند. وی در سخنرانی خود که در شهر ایوجا (نیجریه) بوده است بیان نموده که هیچ منطقه ای از این معضل قاچاق انسان در امان نمانده است ،از آسیا گرفته تا اروپای شرقی و از آمریکای لاتین گرفته تا آفریقا ،قاچاقچیان قربانیان خود را مانند کالاهایی انتخاب کرده و آنها را از مرزها قاچاق کرده و به فروش می رسانند.
روزنامه کیهان به نقل از شبکه بی بی سی می نویسد:
“اسرائیل به یکی از مراکز عمده جذب زنانی تبدیل شده است که برای فحشاء و بردگی به این سرزمین قاچاق می شوند”.
به گزارش سازمان عفو بین الملل ،سالانه صدها زن جوان که عمدتاً از اروپای شرقی و جمهوری های سابق شوروی هستند ،با فریب و نیرنگ دلالان و وعده های دروغین آنها برای کار در مراکز فساد به اسرائیل اشغالی آواره می شوند و بابت این انتقال هم هزاران دلار به این واسطه ها می پردازند.این زنان معمولاً پس از ورود به اسرائیل متوجه می شوند که فریب خورده اند و وعده های دلالان برای یافتن کار مناسب برای آنها پوچ بوده است.طبق این گزارش زنان قاچاق شده به اسرائیل غالباً جوان و بسیاری از آنها حتی زیر 18 سال سن دارند.
گزارش نیروی پلیس ویژه بین المللی (IPTF) که به سازمان مهاجرت بین المللی مرتبط است ،تعداد بسیار اندکی از زنانی که در عملیاتها پیدا شده اند را انعکاس می دهد.اطلاعات موثق زیادی در مورد قاچاق کودکان نیز وجود ندارد ،از دختران زیر 18 سال شاغل در صنعت جنسی اغلب به عنوان بالغین خصوصاً زمانی که سند هویتی ندارند و از اسناد جعلی استفاده می کنند ،بهره برداری می شود.
بر اساس آمار صندوق حمایت کودکان (یونیسف)قاچاق انسان یک نگرانی فزاینده در غرب آفریقا و آفریقای مرکزی است و هر سال بیش از 200000 کودکان این منطقه به فروش می رسند.آمارهای ارائه شده دیگر میزان قاچاق سالیانه را حدوداً یک تا چهار میلیون نفر تخمین می زند.
طبق برآوردهای وزارت کشور آمریکا ،هر ساله حداقل 700000 نفر که بیشتر آنان را زنان و اطفال تشکیل می دهند از مرزهای بین المللی قاچاق می شوند.بعضی از بازرسان آن کشور تخمین زده اند که تعداد افراد خیلی بیشتر از این آمار می باشد.
طبق گزارش سازمان غیر دولتی سوئد به نام (کوینا تیل کوینا) 500000 نفر از زنان از سراسر دنیا هر ساله تنها به اروپای غربی قاچاق می شوند.
سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) بیان می کند که در سال 1997 تعداد 175000 زن و دختر از اروپای مرکزی و شرقی و کشورهای تازه استقلال یافته قاچاق شده اند. طبق گزارش سازمان بین المللی مهاجرت در سال 1997 تعداد قربانیان که از طریق درون مرزی یا مرزهای بین المللی قاچاق می شوند حدوداً چهار میلیون نفر می باشند.
ایالات متحده آمریکا نیز به طور عمده و اصلی یک کشور مورد و هدف و مقصد جهت قاچاق می باشد.بر طبق آمار سال 2002 در ایالات متحده آمریکا سالیانه ،در حدود پنچاه هزار زن و کودک برای استثمار جنسی قاچاق می شوند. 40 درصد دختران آمریکایی قبل از 20 سالگی حداقل یک بار باردار می شوند.به گزارش مرکز ملی قربانیان جنایت در آمریکا ،سه درصد از مردان آمریکایی در طول عمر دست کم یکبار مورد تجاوز واقع می شوند که بنا بر جمعیت کنونی آمریکا ،بالغ بر 2/8 میلیون نفر دچار این موضوع شده اند.71 درصد از قربانیان در حالی مورد تجاوز قرار می گیرند که سن آنها به 18 سال نرسیده است.بنابر گزارش فوق مردان ،در کل حدود 10 درصد از قربانیان تجاوز را در آمریکا تشکیل می دهند و در واقع بقیه این آمار ،مربوط به زنان است.
دولت آمریکا در سال 2000 میلادی شمار بردگان جدید را به دو میلیون تخمین زده است و تحقیقات دولت انگلستان نیز حاکی از آن است که سالانه 1420 زن به عنوان روسپی به انگلستان منتقل می شوند.به نوشته فاینشنال تایمز ،شبکه های جرایم سازمان یافته سالانه هفت میلیارد دلار از رهگذر این نوع بردگی جدید درآمد و سومین فع
الیت غیر قانونی “پردرآمد” می باشد. حدود 30 درصد از زنانی که در ارتش آمریکا خدمت می کنند ،مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.بیش از دو سوم نظامیان زن آمریکایی نیز اظهار داشته اند که در ارتش مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند.سندراپاک عضو پروژه حقوق زنان در این رابطه می گوید:
تجاوز و بد رفتاری جنسی در ارتش فوق العاده زیاد است و گزینه های اندکی برای نظامیان زن وجود دارد .آنها تنها می توانند به مقامات مافوق شکایت کنند.هیچ انگیزه ای هم برای آن که فرماندهان به شکایات مطروحه به طور جدی رسیدگی نمایند ،وجود ندارد.
بر اساس گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا ،در سرزمین اصلی چین ،کار اجباری به ویژه بردگی کودکان به صورت یک مشکل اساسی همچنان وجود دارد و زنان نیز وادار به بردگی جنسی می شوند و به عنوان عروس به فروش می رسند.
در فرانسه اولین رقم صادرات قاچاق انسان ،زنان فاحشه است.سالانه هزاران دختر و زن جوان توسط کشتی های باری یا هواپیما از کشورهای مختلف به دوبی منتقل شده و پس از سوء استفاده ،به دیگر کشورها قاچاق می شوند.
خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز به نقل از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد:
که در ده سال گذشته 100000 زن جوان اسپانیایی به منظور فحشاء به اروپای غربی فرستاده شده اند.
ریگان رالف رئیس بخش زنان در گروه نظارت بر حقوق بشر اعلام داشته است که افزایش بی سابقه قاچاق انسان در سال های اخیر نشان می دهد که بسیاری از دولت ها عملاً با پروردن این تجارت وحشیانه عامل رشد روز افزون این مشکل بوده اند.
آمار جهانی WHO از فرار سالیانه بیش از یک میلیون کودک و نوجوان 13 تا 19 ساله در جهان خبر می دهد که 74 درصد ایشان دختر هستند.
برآوردهای اخیر در کره جنوبی حاکی از آن است که کودکان بیش از نیمی از کل افراد قاچاق شده در جهان را تشکیل می دهند ،با آن که فقر یکی از ریشه های اصلی روی آوردن افراد به این کار است.در کشورهای ثروتمند از قبیل کره جنوبی نیز بازار سیاه خرید و فروش نوزادان و کودکان داغ است.بارداری های ناخواسته یکی از علل گرایش جوانان کره ای به فروش نوزادانشان است.در کره جنوبی حتی می توان از طریق اینترنت نوزادان و کودکان را خرید ،این در حالی است که خرید و فروش نوزادان در کره جنوبی غیر قانونی است و حداکثر ده سال زندان برای آن در نظر گرفته شده است.
گزارش شده است که در برخی کشورها مانند آفریقای جنوبی وضعیت قاچاق انسان به حدی پیش رفته است که بر اساس گزارشات مستند بیش از 500 گروه جنایی سازمان یافته در این کشور به قاچاق انسان و تعرضات جنسی علیه کودکان و دختران مشغول هستند.مطالعه ای که در سال 2001 در مورد زنان قاچاق شده به کشورهای اتحادیه اروپا برای روسپیگری انجام گرفت ،نشان می دهد که 95 درصد قربانیان مورد آزار و اذیت شدید قرار گرفته و مجبور به انجام اعمال جنسی شده بودند و بیش از 60 درصد این قربانیان اظهار داشتند که دچار خستگی مفرط ،عوارض عصبی ،مشکلات روده و معده و یا ابتلاء به امراض زنان شده اند.


برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   منبع تحقیق با موضوعنیا،

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

برخی از کشورهای جهان که همواره خود را پرچمدار دموکراسی و حقوق بشر قلمداد می کنند ،درصد کشورهای خریدار و طالب زنان و کودکان هستند ،به طوری که آمار نشان می دهد از بین 700 هزار نفر تا 2 میلیون زن و کودک که هر ساله در جهان قاچاق می شوند ،حدود 500 هزار نفر آنها ،در اتحادیه اروپا می باشند.
نتایج تحقیقات جدید بین المللی و آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان قاچاق انسان در جهان به 27 میلیون نفر افزایش یافته است.

فصل دوم:قاچاق انسان در اسناد ملی
امروزه حقوق داخلی کشورها در اغلب موارد متأثر از ارشادات و الزامات بین المللی و البته بر پایه مبانی مذهبی ،فرهنگی ،اجتماعی و اخلاقی خاص خود تدابیری را برای مقابله با پدیده های مجرمانه تدارک می بیند.
ایران از جمله کشورهایی است که از اوایل قرن بیستم با پیوستن به اسناد بین المللی موجود علیه قاچاق انسان قوانین داخلی لازم را برای مقابله و مبارزه با این موضوع به تصویب رساند.حقوق داخلی ایران نیز در بستر تحولات بین المللی و متأثر از پدیده های جدید ،دچار تحولات قابل توجهی شده است.
قاچاق انسان در ایران منحصر به عصر حاضر نبوده و اسناد تاریخی به جای مانده حکایت از قاچاق زنان ایرانی در دوره ی قاجاریه دارد.در اسناد کتابخانه ملی 3 هزار سند درباره قاچاق انسان (به ویژه قاچاق زنان) از دوره قاجاریه وجود دارد که از این میان حدود 40 سند مربوط به دوره پهلوی دوم و سایر اسناد مربوط به دوره قاجاریه و پهلوی اول است.
بررسی سیر تاریخی این گونه قوانین ونیز پیوستن ایران به اسناد بین المللی در این موضوع از سیری نزولی حکایت دارد و متأسفانه این سیر نزولی پس از انقلاب با شتاب بیشتری ادامه یافت.ایران پس از امضاءاسناد بین المللی 1904 ،1910 ،1921 ،1933 میلادی قوانین داخلی را نیز در این رابطه به تصویب رساند.
کمیته وابسته به شورای جامعه ملل طرح هایی را برای الغای خرید و فروش زنان و دختران تنظیم کرد.از میان این اسناد خرید و فروش زنان و دختران در منطقه خلیج فارس و افغانستان بیش تر گزارش شده و البته در بعضی مناطق استان سیستان و بلوچستان و خراسان نیز رایج بوده است.
متأسفانه در سالهای اخیر اخبارهای ناگواری در این زمینه از قاچاق دختران و اطفال ایرانی به کشورهای همسایه گزارش می شود به طوری که یکی از روزنامه های پاکستان می نویسد:
“در هر ماه 45 دختر کم سن ایرانی ،در پاکستان قاچاق می شوند که از آنها برای فساد اخلاقی استفاده می شود”.
تاکنون تحقیق جامعی در خصوص شیوه ها و میزان قاچاق در ایران صورت نگرفته است.گاهی در جراید اخبار پراکنده ای در خصوص بعضی اعضای باندهای قاچاق انسان درج می شود ،لیکن برخی وجود چنین پدیده ای را انکار نموده و معتقدند قاچاق انسان از ایران به خارج از کشور صحت ندارد.با این حال عملاً هیچ یک از اسناد و قوانین نتوانسته اند موجبات کاهش این معضل را ایجاد نمایند.علاوه بر اقدامات بین المللی ،قوانینی چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی به تصویب رسیده اند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در جهت مقابله با این پدیده مجرمانه بوده است. قربانیان این پدیده اغلب زندانی و محکوم به شلاق و بعضاً نیز سنگسار می شوند.برای مراقبت از قربانیان دولت اقدامی در زمینه بالا بردن سطح آگاهی مردم ننموده است.همانطوری که بیان شد ایران نیز درگیر این پدیده شوم شده است.به طوری که با بررسی این مسئله در می یابیم که فروش و قاچاق دختران ایرانی از چندین سال قبل نیز رواج داشته است.

1-قاچاق انسان در قوانین قبل از انقلاب
به طور کلی پیش از انقلاب قوانین نسبتاً مناسبی برای مقابله و مبارزه با قاچاق انسان وجود داشت و هر چند مجازات تعیین شده یعنی 6 ماه تا 3 سال زندان بسیار نامتناسب و کم تر از حد لازم بود ،مشکل اصلی به عدم اجرای همان قوانین باز می گشت.قبل از قوانین موجود داخلی در این حوزه ،قبل از همه به مقررات بین المللی که از طرف دولت ایران پذیرفته شده است می توان اشاره کرد.علت آن هم این است که هر چند مقررات بین المللی هستند ،ولی طبق ماده 9 قانون مدنی ،پس از امضاء از طرف ایران و تصویب مجلس ،در حکم قوانین داخلی محسوب شده و اجرای آن مانند قوانین مصوب مجلس الزامی است.همانطور که قبلاً ذکر شد ایران کشوری است که از اوایل سده بیستم با پیوستن به اسناد بین المللی علیه قاچاق انسان ،قوانین داخلی در این خصوص به تصویب رسانده است .سیر نزولی قوانین در قبل از انقلاب به لحاظ رواج فساد اخلاقی و روسپیگری در ایران در زمان قبل از انقلاب بوده است.چون با تصویب قوانین ،دولتی که خود در رواج فساد اخلاقی دخیل بود می بایست با آن مقابله و مبارزه کند.با بررسی این موارد می توان بیان نمود که در قبل از انقلاب برای مبارزه با پدیده روسپیگری و قاچاق انسان قوانین لازم وجود داشته است و با این قوانین امکان مبارزه با قاچاق انسان فراهم بوده است.البته در این قوانین به هیچ وجه خود عمل روسپیگری جرم شناخته نمی شد.قوانینی که در قبل از انقلاب تدوین یافته اند می توان به قانون مجازات عمومی سال 1304 اشاره کرد.در قانون مجازات عمومی سال 1304 در ماده هایی به قاچاق انسان اشاره شده است به عنوان مثال ماده های 211 و ماده 213 قانون


دیدگاهتان را بنویسید