آب رسانی به بدن مهمه، واسه همین به شما پیشنهاد می شه روزانه آب کافی استفاده کنین. گروهی تصور می کنن مصرف دتاکس واتر باعث افزایش سلامتی اونا می شه. ادعا می شه که دتاکس واتر باعث سم زدایی بدن و بهبود سطح انرژی و کاهش وزن می شه. اما این ادعاها چقدر درست هستن؟ همراه ما باشین تا بیشتر بدونین.

 

دتاکس واتر چیه؟

دتاکس واتر آبیه که میوه های تازه و سبزیجات رو بهش اضافه کردن که بعضی وقتا بهش آب طعم دار هم میگن. شما می تونین با ترکیب میوه، سبزی و گیاهان مختلف در خونه دتاکس واتر درست کنین.

ازآنجایی که فقط از عصاره میوه و سبزی واسه مزه دهی استفاده شده، دتاکس واتر کالری کمتری نسبت به آب میوه ها داره. واسه همین واسه رژیمای سم زدایی لیمویی و پاک سازی خیلی خوبه.

دتاکس واتر رو واسه کاهش وزن هم پیشنهاد می کنن، چراکه میشه اونو جانشین نوشیدنیای پر از شکر و آب میوه ها کرد.

چه جوری دتاکس واتر درست کنیم؟

درست کردن دتاکس واتر در خونه کار آسانیه. فقط به آب، تعدادی میوه، سبزی و گیاه نیاز دارین. این ترکیبات رو تکه تکه کنین و به آب سرد یا گرم اضافه کنین. هر چقدر از ترکیبات بیشتری استفاده کنین، طعم پایانی بهتر میشه.

اگه می خواید نوشیدنی خنکی درست کنین، دتاکس واتر رو به مدت ۱ تا ۱۲ ساعت درون یخچال نگهداری کنین. بعد از پایان این مدت زمان، ترکیبات رو از درون ظرف خارج کنین تا فاسد نشن.

اگه عجله دارین فشار دادن میوه و سبزی کمک می کنه تا طعم اونا زودتر آزاد شه. اینم تعدادی ترکیب دتاکس واتر:

 • خیار و نعناع؛
 • لیمو و زنجبیل؛
 • توت سیاه و پرتقال؛
 • لیمو و فلفل هندی؛
 • هندوانه و نعناع؛
 • گریپ فروت و آویشن؛
 • پرتقال و لیمو؛
 • توت فرنگی و ریحان؛
 • سیب و دارچین.

منافع مصرف دتاکس واتر

 • کاهش وزن؛
 • سم زدایی بدن؛
 • متعادل کردن سطح PH خون؛
 • بهبود سیستم گوارش؛
 • بهبود کارکرد دستگاه ایمنی؛
 • بهبود ایجاد و خو؛
 • افزایش سطح انرژی؛
 • بهبود رنگ پوست.

خاصیت دتاکس واتر به این بستگی داره که از چه ترکیباتی استفاده می کنین. البته میشه بخش بزرگ این خواص رو به خاطر وجود آب دونست، چراکه شما با مصرف دتاکس واتر، میزان خیلی از این ترکیبات رو مصرف نمی کنین.

مهم ترین امتیازای مصرف دتاکس واتر

۱. به کاهش وزن کمک می کنه

یکی از فواید نوشیدن آب، کمک به کاهش وزنه و این درمورد مصرف دتاکس واتر هم صدق می کنه. آب در کوتاه مدت باعث افزایش میزان سوخت و ساز میشه و باعث سوزاندن کالری می شه. تحقیقات نشون می ده که مصرف نیم لیتر آب می تونه تا ۳۰ درصد میزان سوخت وساز رو در ساعت افزایش بده.

تحقیقات نشون می ده افرادی که به اندازه پیشنهاد شده در رژیم خود از آب استفاده می کنن، وزن بیشتری از دست میدن. در تحقیق دیگری مشخص شد بزرگ سالانی که روزانه قبل از هر وعده غذایی نیم لیتر آب مصرف می کنن تا ۴۰ درصد بیشتر از بقیه وزن از دست میدن.

این اثر می تونه به خاطر افزایش سوخت وساز باشه یا اینکه مصرف آب باعث کاهش اشتها می شه.

۲. بهبود سلامتی دستگاه گوارش

آب رسانی واسه بهبود سلامت دستگاه گوارش و رودها مفیده. کم آبی طولانی باعث یبوست و نفخ شکم می شه. مصرف آب زیاد، به عمل هضم در معده کمک می کنه و جلوی دچار شدن به یبوست رو میگیره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   در مورد سیلیکون ولی چه میدونید؟ "

۳. بهبود سطح انرژی و ایجاد وخو

حتی کم آبی متوسط هم می تونه روی ایجاد وخو، قدرت تمرکز و سطح انرژی اثر بزاره. تحقیقات نشون می ده که حتی ۱ درصد کم آبی هم می تونه سطح تمرکز رو پایین بیاره و باعث سردرد بشه. درباره بزگ سالانی که روزانه کمتر از ۱٫۲ لیتر آب مصرف می کردن، تحقیقی انجام شد. وقتی اونا مصرف آب خود رو به روزی ۲٫۵ لیتر رساندند، خوشحال تر بودن و انرژی بیشتری هم داشتن.

۴. بهبود قدرت دستگاه ایمنی

این یکی از اون ادعاهاییه که ممکنه درمورد دتاکس واتر بزرگ نمایی شده به نظر برسه. مصرف میوه ، سبزیجات و آب میوه ها (آبمیوهایی که با استفاده از آبمیوه گیری پرس سرد گرفته می شن نسبت به آبمیوه گیریای معمولی مواد مغذی و فیبر بیشتری دارن) به بهتر شدن دستگاه ایمنی کمک می کنه؛ به ویژه مصرف متناوب ویتامین C باعث بهتر شدن دستگاه ایمنی می شه.

هر چند دریافت این مواد مغذی از راه مصرف دتاکس واتر خیلی محدوده و خیلی بعیده که مصرف این نوشیدنی اثر زیادی روی دستگاه ایمنی بزاره.

گفته های موجود درمورد دتاکس واتر

گفته های زیادی درمورد دتاکس واتر هست که بعضی از اونا جنبه ی علمی ندارن و درادامه، به اونا اشاره میشه.

۱. به سم زدایی از بدن کمک می کنه

سم زدایی اصطلاح محبوبیه که در رژیمای مختلف استفاده کرده می شه. اجناس سم زدایی ادعا می کنن که باعث بهتر شدن سلامتی و سم زدایی از بدن می شن و به کاهش وزن هم کمک می کنن.

هر چند واژه سم و سم زدایی خیلی مبهمه، چراکه نمیگن دقیقا چی رو حذف می کنن و چه جوری این کار رو انجام میدن. خود بدن خوب واسه آزادی از سموم عمل می کنه. هیچ مدرک علمی وجود نداره که نشون بده یک محصول یا رژیم غذایی باعث بهتر شدن این مراحل می شه.

۲. باعث تعادل سطح PH خون می شه

درِحالِ حاضر، غذاها و نوشیدنیای قلیایی خیلی محبوب هستن چون باعث افزایش سطح قلیایی بودن بدن می شن، ولی این علم اینجور نظریهایی رو پشتیبانی نمی کنه، چراکه غیر ممکنه سطح PH خون رو با مصرف غذا بهبود بخشید.

۳. باعث بهتر شدن رنگ پوست می شن

درست مثل خیلی از اجناس سم زدا، بعضیا باور دارن که دتاکس واتر هم باعث بهتر شدن رنگ و ظاهر پوست می شه، ولی مدارک علمی کمی هم در این مورد هست. اگه دچار کم آبی باشین، مصرف آب باعث بهتر شدن ظاهر پوست می شه. اگه کم آبی شما شدید نباشه، مصرف آب باعث بهتر شدن رنگ پوست نمی شه.

هیچ مدرکی هم وجود نداره که نشون بده مصرف دتاکس واتر بر مصرف آب برتری خاصی داره.

نتیجه گیری

این ادعا که مصرف دتاکس واتر سرعت سم زدایی بدن رو افزایش می ده، غلطه. هر چند مصرف این نوشیدنی امتیازات خود رو داره، بیشتر این منافع رو می تونین با مصرف آب هم به دست بیارین.

مصرف آب واسه گروهی خوب نیس. اگه اضافه کردن میوه و سبزی باعث می شه تا آب بیشتری استفاده کنین، پس می تونین از امتیازات مصرف دتاکس واتر هم بهره مند شید. 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید