شغل جدیدتون مبارک! پس از خیلی وقت ارسال خواسته شغلی، مصاحبه کاری و گفتگو بر سر اولین دستمزد، حالا می تونین نفسی راحت بکشین و یه مدت استراحت کنین. گرچه، این بدترین کاریه که میشه انجام داد! حالا زمان کار و اثبات تواناییای خود به شرکت و مدیرانه.

این دوره رو به سه دوره کوچیک ترِ هفته اول، ماه اول و ۹۰ روز اول تقسیم کنین تا بتونین به سرعت خود رو به عنوان نیرویی موثر و حرفه ای معرفی کنین. همراه ما باشین، می خواهیم شما رو در این راه بیشتر راهنمایی کنیم.

 

هفته اول کاری

۱. اولویتای تیم رو شناسایی کنین

هفته اول کاری شما شاید سبک هستش و فرصت بسیار مناسبیه تا با محیط کار و توضیح شغلی و وظایف خود آشنا شید. البته بعضی وقتا هم ممکنه شما با حجم خیلی از کار روبرو شید. مهم نیس که کدوم یک از این دو موقعیت پیش بیاد، حتما پیش مدیرتون برید و درباره اولویتا و مشکلات تیم گفت و گو کنین.

۲. نقشه ساختار سازمان رو بخونین

ممکنه همون روز اول، نقشه ساختار سازمان رو به شما بدن اما اگه هم ندادند، خودتون با پرس و جو درباره ساختار سازمان، این نقشه رو طراحی و بخونین. بسیار خوبه که بدونین واحد شما با چه واحدهای دیگری در ارتباطه. این موضوع به شما واسه تعیین نقشه راه کمک زیادی می کنه.

۳. یک روز طولانی در دفتر کار بمونین

شما شب زنده دار هستین و عملکردتون در ساعتای پایانی شب بهتره یا ترجیح می دید ۷ صبح سر کار باشین و زودتر به خونه برید؟ بسیار هوشمندانهه اگه به ساعت طبیعی بدن تون توجه کنین و ساعت کاری تون رو با اون هماهنگ کنین. هفته اول کاری، بهترین فرصته تا فهمیده باشین بیشترین بازدهی شما در چه ساعاتیه. اگه یک روز طولانی در محل کار بمونین، متوجه میشید که اوج کار چه وقتیه و چه زمانی می تونین مفیدتر باشین.

۴. با همکاران خود ملاقات کنین

نشونه که شما بارها با همکاران تون ملاقات می کنین، اما هفته اول بسیار مهمه! خودتون رو به همکاران معرفی کنین و نام و مسئولیت اونا رو بپرسید. حتی می تونین کمی هم صمیمی تر شید و درباره سرگرمیا و خونواده ایشان هم بپرسید.

۵. با مدیر در رفت و امد باشین

۳۰ روز اول کاری

۱. با همکاران ملاقات کنین

این موضوع بسیار روشن اما مهمه! با همکاران خود صحبت کنین. پیشنهاد می شه، نام افرادی رو که ملاقات کردین، یادداشت کنین چراکه ممکنه اونا رو از یاد ببرین.

۲. بپرسید، گوش بدین و مشاهده کنین

ماه اول، بهترین فرصت واسه یادگیریه. خوب به رفتار، کارکرد و پیشنهاد همکاران و مدیرتون توجه کنین. اگه موضوعی برابر میل شما نبود، انتقاد نکنین. بلکه دلیل اون موضوع رو جویا شید؛ شاید دلیل منطقی پشت اون باشه که شما متوجه اون نشده اید. در این ۳۰ روز، شما می تونین پیشنهاد بدین اما بهتره بیشتر به دنبال یادگیری و فهم عمیق تر باشین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان افسردگی با داروهای گیاهی 

۳. به نیازای شرکت توجه کنین

مثل یک اَبَرقهرمان به دنبال شناخت اولویتا و نیازمندیا باشین. مثلا اگه شرکتا به یک مسئول کنترل پروژه نیاز دارن، کار با نرم افزار اونو یاد بگیرین.

۴. درباره مشکلات تیم یادداشت وردارین

چشمان و گوشای خود رو باز نگه دارین و با دقت مشکلات تیم رو رصد کنین. ببینین چه مواردی روند کار رو پریشون می کنه. اول باید به فهم دقیق از وضع موجود برسین تا پس از اون بتونین پیشنهادی ارائه کنین.

۵. آب بخورین، غذای سالم بخورین و به اندازه کافی استراحت کنین

این پیشنهاد شاید به شکل مستقیم به کارکرد کاری شما رابطه نداشته باشه اما درواقع سلامتی جسمی و مقاومت بدن شما که وابسته به نوشیدن آب کافی، خوردن غذای سالم و استراحت کافیه، بر کارکرد شما اثر می ذاره. با بدن تون مثل یک موتور رفتار کنین! تغذیه خوب و استراحت کافی!

۹۰ روز اول

۱. با افراد ماهر در رابطه باشین

پس از چند هفته کار شاید افراد ماهر و باسواد رو در محل کار شناسایی کردین. رابطه تون رو با این افراد حفظ کنین تا شمام موفق شید. این افراد می تونن نکات بسیار خوبی به شما بیاموزند.

۲. انتظارات تون رو مشخص کنین

رابطه رو با مدیرتون قطع نکنین و اهداف و انتظارات تون رو بهش نشون بدین. به مدیرتون ثابت کنین که اهداف تون در جهت منافع شرکته و به وظایف روزمره آسیبی نمی زنه. شما می تونین از اهداف بلندمدت شرکت خبردار شین.

۳. بعضی وظایف نانوشته رو بر دوش بگیرین

در همه شرکتا بعضی وظایف نانوشته هست که می تونین اونا رو برعهده بگیرین. مثلا می تونین بعضی وقتا ظرفا رو بشورید یا خوراکی به محل کار ببرین.

۴. هر روز مثل روز مصاحبه شغلی تون باشین

روز مصاحبه رو به یاد بیارین که چقدر مشتاق و متمرکز بودین. تصور کنین که هر وظیفه ای به شما سپرده می شه، بخشی از مصاحبه شغلی شماس. ذهن خود رو بر موضوع متمرکز و دقیق کنین. این روش واسه شما آبروی حرفه ای به دنبال میاره.

۵. با همکاران قدیمی خود در رابطه باشین

بعضی وقتا زمان بذارین و با همکاران قدیمی تون دیداری تازه کنین. از هر فرصتی واسه ارسال ایمیل یا پیامک به مدیران و مربیان سابق خود استفاده کنین.

به یاد داشته باشین، واسه رسیدن به بهترین نتیجه شغلی باید سعی کنین. شما هیچوقت شانس دوباره ای واسه تأثیرگذاری مثبت در نگاه اول نخواهید داشت. شما فقط یک بار می تونین یک خاطره خوب از اولین برخوردتان بسازین. به محض شروع کار جدید، با جدیت سعی کنین. آینده شما با کارکرد مثبت در اولین روزها ساخته می شه.
دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید