آنفولانزا یا گریپ، یه جور مریضی واگیرداره. این مریضی معمولا قسمتای فوقانی سیستم تنفسی رو درگیر می کنه و با اینکه به سرماخوردگی شباهت داره اما بسیار شدیدتر و طولانی تر از اینه. آنفولانزا در فصول سرد سال و به ویژه در پاییز گسترش پیدا می کنه. افراد گرفتار به آنفولانزا در بیشتر وقتا، چند روزی از کار و فعالیتای عادی شون باز می مونن و اگه مراقب نباشن، می تونن این مریضی رو خیلی راحت به دور و بریا شون هم انتقال دهند. پس بیایید با این مریضی بیشتر آشنا شیم. در مطلب زیر، درمورد علائم، روش تشخیص، نحوه ی درمان و پیشگیری از آنفولانزا صحبت می کنیم.

 

آنفولانزا چیه؟

آنفولانزا یه جور عفونت ویروسیه. مردم بیشتر واسه توضیح هر نوع مریضی کمی که علائمی مثل به آنفولانزا دارن (مثل سرماخوردگی یا ویروس معده) از واژه آنفولانزا استفاده می کنن. اما آنفولانزای واقعی، متفاوته. علائم آنفولانزا معمولا بدتر از سرماخوردگیه و بیشتر از سرماخوردگی معمولی طول می کشه. آنفولانزا معمولا باعث استفراغ یا اسهال در بزرگسالان نمی شه.

آنفولانزا اکثرا در آخرای پاییز و زمستون گسترش پیدا می کنه. از اونجا که ممکنه بروز علائم آنفولانزا چندین روز طول بکشه، این احتمال هست که قبل از اونکه فهمیده باشین که به آنفولانزا دچارید، اونو به فرد دیگری انتقال بدین.

چی موجب آنفولانزا می شه؟

آنفولانزا معمولا به وسیله ویروسای آنفولانزای A و B ایجاد می شه. هر سال، شکلای مختلف مختلفی از ویروس آنفولانزا شایع می شه.

علائم اون چیه؟

آنفولانزا باعث تب، بدن درد، سردرد، سرفه (واسه باخبر شدن از چگونگی درمان سرفه سری به مقالات چه جوری بزنین) و گلودرد یا خشکی گلو می شه. شاید احساس خستگی می کنین و کمتر از اوقات عادی گرسنه هستین. علائم آنفولانزا معمولا واسه ۳ یا ۴ روز اول، بسیار شدیده، اما درمان کامل ممکنه ۱ تا ۲ هفته طول بکشه.

پس از اونکه ویروس آنفولانزا از فرد گرفتار به شما انتقال کرد، معمولا ۱ تا ۴ روز طول می کشه تا علائم آنفولانزا در شما رو شه.

بیشتر افراد بدون هیچ مشکلی بهبود پیدا می کنن. اما بعضی وقتا آنفولانزا می تونه به عفونتی باکتریایی مثل عفونت گوش، عفونت سینوسی یا برونشیت منجر شه. آنفولانزا در موارد نادر می تونه مشکل جدی تری مثل ذات الریه بسازه.

بعضی از افراد بیشتر در خطر خطر دچار شدن به مشکلات به دلیل آنفولانزا قرار دارن. این افراد عبارتند از بچه های کوچیک، افراد سن بالا و افراد گرفتار به مریضیای دراز مدت یا مشکل در سیستم ایمنی بدن که جنگ با عفونت رو مشکل می کنه.

آنفولانزا چیجوری تشخیص داده می شه؟

دکتر درمورد علائم تون از شما سؤال می کنن و شما رو معاینه می کنه. این کار معمولا اطلاعات کافی رو واسه تشخیص ابتلای شما به آنفولانزا در اختیار دکتر قرار می ده، به ویژه اگه موارد مثل خیلی از این مریضی در محل زندگی شما دیده شه و مرکز بهداشت شهرتون، گسترش آنفولانزا رو تأیید کرده باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان جوش با ۲۲ روشی که مثل آب روی آتیش می موند 

در بعضی از موارد ممکنه که دکتر تون واسه تشخیص نوع ویروس آنفولانزایی که بهش دچار شدین، واسه تون آزمایش خون تجویز کنه یا نمونه ای از مخاط بینی یا گلویتان رو آزمایش کنه.

آنفولانزا چیجوری درمان می شه؟

بیشتر مردم می تونن علائم آنفولانزا رو در خونه درمان کنن. درمانای خونگی عبارتند از استراحت، نوشیدن مقدار زیادی مایعات و مصرف دارو واسه پایین اومدن تب. اما بعضی از افراد باید واسه درمان به بیمارستان برن، چون ممکنه که علائم شدیدتری داشته باشن یا دچار ذات الریه شن یا این احتمال هست که عفونت آنفولانزا، یکی از مشکلات فعلی اونا رو زیاد کنه.

اگه فکر می کنین که به آنفولانزا گرفتار شدین، دکتر تون می تونه داروهایی رو تجویز کنه که علائم تون رو سبک تر می کنن. بهتره در عرض ۲ روز از بروز اولین علائم آنفولانزا، مصرف داروهایتان رو شروع کنین.

میشه از آنفولانزا جلوگیری کرد؟

شما می تونین با دریافت واکسن آنفولانزا به شکل هرساله از دچار شدن بهش جلوگیری کنین. بهتره که به محض در دسترس قرار گرفتن این واکسن، اونو دریافت کنین. این واکسن در بیشتر موارد به شکل آمپولیه که به شکل وریدی تزریق می شه اما بعضی وقتا هم به شکل یک اسپری استنشاقی پیدا می شه.

مراکز کنترل و پیشگیری از مریضی آمریکا پیشنهاد می کنن که تموم افراد ۶ ماه به بالا، واکسن آنفولانزا رو دریافت کنن. این واکسن واسه افرادی که بیشتر در خطر خطر دچار شدن به مشکلات به دلیل آنفولانزا قرار دارن، از اهمیت بالاتری برخورداره. این افراد عبارتند از :

  • بچه های کوچیک؛
  • بزرگسالان ۵۰ سال به بالا؛
  • بزرگسالان و کودکانی که مشکلات سلامتی دراز مدت یا سیستم ایمنی ضعیف دارن؛
  • زنانی که درطول فصل دچار شدن به آنفولانزا باردار هستن.

واکسن آنفولانزا واسه کارکنان مراقبتای بهداشتی (پزشکان، پرستاران و …) و هر کسی که با یکی از افراد پرخطر نامبرده زندگی یا کار می کنه هم ضروریه.

این واکسن معمولا از بیشتر موارد آنفولانزا جلوگیری می کنه. حتی اگه پس از دریافت این واکسن به آنفولانزا گرفتار شید، علائم شما سبک تر هستن و به احتمال کمتری به مشکلات به دلیل آنفولانزا دچار میشید. یادتون باشه که امکان ابتلای شما به ویروس آنفولانزا از راه تزریق واکسن اون وجود نداره.

منبع: webmd.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید