حافظه، بحث ایه که درباره اون مقالات زیادی نوشته شده. با وجود پیشرفتای علمی و روان شناسی، این موضوع هنوز محل بررسی و مناقشهه و همه روزه، شاهد راهکارهای پیشنهادی از طرف دانمشندان و روان شناسان واسه تقویت حافظه هستیم. امروز در این مقاله می خونیم که چه جوری هر چیز رو خیلی راحت یک ترانه به خاطر بسپاریم.

همیشه برایم عجیب بود که به چه دلیل اینقدر راحت ترانها رو حفظ می کنم. وقتی در حال رانندگی هستم و ضبط روشنه، بدون اینکه مکث کنم، همه ترانه رو به همراه خواننده می خوندم، در حالی که همسرم که در کنارم نشسته، به زور حتی اسم خواننده رو هم به یاد میاره. جالب اینه که حافظه ی همسرم در کارای کوچیکِ دیگر خیلی بهتر ازم عمل می کنه. حتما باید راهی باشه که من هم بتونم وظایف کاری ام رو مثل آوازهای موسیقی خیلی راحت به خاطر بیارم. اصلا چه جوری می تونیم به آسونیِ حفظ کردن صدها و هزاران ترانه ی موسیقی، چیزای دیگر رو هم به خاطر بسپاریم؟ اگه شمام مثل من هستین این مقاله رو تا انتها بخونین، چون چند پیشنهاد واسه بهترشدنِ حافظه واسه تون دارم.

۱. با تکرار، مفاهیم رو تو ذهن تون حک کنین

دلیل اینکه بیشتر ما آوازهای موسیقی رو خیلی راحت به خاطر می سپاریم، تمرینه. من همیشه اول آوازهایی رو که از آهنگ شون خوشم میاد، زمزمه می کنم. بعد به شکلِ ناخودآگاه اشعار رو حفظ میشم (هیچ وقت به شکل خودآگاه به خودم نگفته ام که باید ترانه ی به خصوصی رو حفظ شوم، چون این کار خیلی عجیبه). بعد از اینکه بارها بهش گوش دادم و زمزمه اش کردم، اونو به اتاق «کارائوکه» شخصی خودم ، یعنی حموم می برم. در اصل، همه این مراحل همون تمرین هستن. اگه قراره چیزی رو به خاطر بسپاریم باید با چندین بار تکرار اونو ملکه ی ذهن مون کنیم. مثلا، اگه قبل از ترک خونه، باید سه کار مهم انجام بدین، اونا رو به ترتیب خاصی تکرار کنین. «گاز، پنجره، چراغا» و اون وقت به طور طبیعی، قبل اینکه خونه رو ترک کنین، این سه مورد رو چک می کنین.

۲. واسه حفظ کردنیا، شعر بسازین

آسون ترین آهنگا واسه حفظ کردن، کلمات هم قافیه هستن. خیلی از دوستان من آوازهای رَپ رو به دلیل اینکه بیشترِ کلمات اونا هم قافیه هستن، بهتر از آوازهای معمولی که با ریتم موسیقی هماهنگ هستن، به خاطر می سپارند. پس مهم اینه که بدونین کدوم روش واسه شما بهتر جواب می ده. تحقیقات نشون دادن که کلمات قافیه دار، بهتر تو ذهن ما باقی می مونن، پس به چه دلیل کاری نکنیم که فهرستِ کارای روزانه مون قافیه دار شه؟ اگه باید لیست خریدتان رو به خاطر بسپارید، براش یک شعر بسازین. مثلا، اگه باید خمیردندادن بخرین، می تونین ترانه ای بدین شکل درست کنین: «باید امروز بخرم خمیردوندون، تا بشم آزاد از جِرم دندون.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   داشتن پوستی نورانی با خوردن یک نوشیدنی خوشمزه 

۳. رابطه دادن

درست مثل در رابطه کردن موارد زندگی روزمره به شعر و کلمات قافیه دار، ایجاد رابطه با چیزای مهم هم می تونه در به خاطر آوردن به ما کمک کنه. تصور کنین مغز شبکه ای از بزرگراه هاست. واسه رسیدن از نقطه «الف» به نقطه «ب»، باید به دنبال نشونه هایی بگردید که به شما بگن، چه موقع، وقتِ پیچیدنه. هر چقدر نشونه ها و تابلوها در بزرگراه بیشتر باشن، احتمال اینکه اونو به خاطر بیارین، بیشتره. مثلا، اگه واسه امتحان تون باید یه سری اطلاعات رو حفظ کنین، رابطه داددن اون اطلاعات به جایی که نشسته اید و حسی که در اون لحظه دارین می تونه کمک کنه که راحت تر اونا رو به یاد بیارین. در مورد به خاطر آوردن ترانه هم همینطوره، ما اونو به آهنگ، ریتم، صدای خواننده و آلات موسیقی رابطه میدیم و بدین شکل راحت تر اونو به خاطر می سپاریم.

۴. علاقه

آوازهایی که معمولا راحت تر به خاطر میارم، اونایی هستن که از نظر حسی رومو اثر می ذارن. من ترانها رو به همراه حس، معنی، آهنگ و ریتم شون به خاطر می سپارم و همین واسه به یاد آوردن اونا کافیه. پس اگه موضوعاتی هستن که باید به خاطر بسپارید، بهترین راه حل اینه که به اونا علاقمند شید یا اینکه اونا رو به پدیده هایی که در شما ایجاد علاقه و اشتیاق می کنن، رابطه بدین.

منبع : lifehack

دسته‌ها: آموزشی