این روزها همه ما سرتون شلوغه. کارکردن، رسیدگی به زندگی شخصی، تفریح و استراحت، وظایف مون نسبت به دوستان و خونواده و… مدیریتی قوی می خواد که متأسفانه بعضی وقتا در اون موفق عمل نمی کنیم. ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی شدنیه؟ شمام فکر می کنین تموم موارد و نکاتی که درباره ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی مطرح می شه، افسانه ای بیش نیس؟ شاید تا حدودی حق با شما باشه. در زندگیای پرسرعت و شلوغ امروزی رعایت نکاتی که بشه به کمک اونا، هم در کار و هم در امور شخصی روزانه موفق بود، سخت و سخته. ولی در این کره ی خاکی، تنها غیرممکن، غیرممکنه. اگه می خواید این عمر رو در ناراحتی و دلهره از کارایی که قادر به انجامش بودین و انجامش نداده اید، سپری نکنین باید آستینا رو بالا بزنین و همت کنین:

 

بزرگ ترین رقابت این روزهای ما

ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی سخت شده. کی از تفریح و استراحت بدش میاد؟ هیچکی. کی از باشگاه رفتن و ورزش کردن اذیت می شه؟ ، در این مورد البته نمیشه حکم کلی داد ولی بعضی از دوستان واقعا از این موارد خوش شون نمیاد، اما کسی هست که میلی به دیدار با اقوام و خونواده نداشته باشه یا از داشتن وقتی واسه مطالعه و تماشای فیلم لذت جنگ؟

بله، واقعیت اینه که همه ما دوست داریم موارد ذکرشده در بالا رو بکنیم اما کارکردن همیشگی، ترافیک، مسئولیتای ریز و بزرگ دیگر بعضی وقتا واقعا دست و بال مون رو می بندند. چیکار باید کرد؟

اگه زندگی شخصی تحت تاثیر کار قرار بگیره، بازدهی ما در کار هم کاهش پیدا می کنه. شما خواننده ی عزیزی که این سطور رو مطالعه می فرمایید، از همین جا اعلام می کنیم که این متن مختص کسانیه که واقعا عزم شون رو واسه ایجاد تعادل جزم کردن و با بهونه آوردن و دلیل تراشی نمی خوان از مدیریت درست زمان و زندگی جا بمونن:

قبل از هر کاری باید تصمیم بگیرین که فعالیتای بیهوده ای که فقط انرژی تون رو از بین می برن، از برنامه روزانه تون حذف کنین. کارا و فعالیت هاتون رو اولویت بندی کنین. ایجاد عادتای مثبت باعث می شه در راه پیروزیا قرار بگیرین.

۱. خواستهایی شفاف داشته باشین

یکی از خصوصیات افراد موفق اینه که اونا دقیقا میدونن که چی می خوان. این افراد به دقت مقصدی رو که به طرف اون رهسپار هستن، ترسیم می کنن و با مشخص کردن اولویتا و البته حذف زوائد از زندگی شون، حساب شده به طرف اهداف و خواسته ی خود حرکت می کنن.

۲. موفقیت رو به زبون خود تعریف کنین

یادگیری یک مهارت، افزایش رتبه کاری، بازسازی روابط و… می تونن نمونه ای از موفقیت باشن. تعریف موفقیت تا حدود زیادی بستگی به جهان بینی و خواستهاتون از زندگی داره.

افراد موفقی که بین کار و زندگی شخصی خود تعادل ایجاد می کنن، کسائی هستن که تعریف ویژه ی خود رو از موفقیت دارن و واسه رسیدن به این موفقیت تموم سعی خود رو به کار می گیرن. موفقیت معمولا واسه اینجور افرادی فقط به امتیازات مالی و مادی منحصر نمی شه.

واسه رسیدن به موفقیت، باید بدونین که موفقیت از نظر شما چیه و طبق اون سعی خود رو به کار بگیرین. شما موفق میشید دوست من؛ خواستن، توانستنه.

۳. قاطع باشین

واسه اینکه هم در کار و هم در زندگی شخصی موفق باشین، باید توانایی نه گفتن رو در خود تقویت کنین. افراد موفق قاطع هستن، وقت خود رو صرف مسیرهای فرعی نمی کنن و با تمرکز بر راهی که واسه رسیدن به هدف انتخاب کردن، به جلو پیش می رن.

واسه خود مرزها و محدوده هایی مشخص کنین و به دور از هر گونه بازیگوشی، نسبت به اهداف خود مسئول باشین و شجاعانه پیش برید.

۴. تولید کننده و مؤثر عمل کنین

اگه می خواید در کار و زندگی و هر جای دیگری که قدم می ذارین، کامیاب و خوشحال باشین، باید بتونین به طور تولید کننده و مؤثر فعالیتا رو سر و سامان بدین. افراد موفق روش حل مشکلات رو میدونن. این افراد با افزایش علم و آگاهی خود مسائل رو از سر راه برمی دارن و با سرعت به جلو پیش می رن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   در مورد سیلیکون ولی چه میدونید؟ "

اگه پدر یا مادری شاغل هستین و دوست دارین در تربیت فرزندان تون درجه یک عمل کنین و پیشرفت شغلی داشته باشین، باید برنامه ریزی کنین و جلوی اتلاف وقت رو بگیرین.

۵. وقت شناس باشین

وقت طلاست. واقعا هم طلاست. دقیقه به دقیقه ی این زندگی مهمه. پس طوری زندگی نکنین که انگار هزاران سال قراره روی این کره ی خاکی باشین. تا چشم تون رو برهم بذارین، جوونی جای خود رو به بین سالی و بین سالی جای خود رو به پیری می ده.

در هر کدوم از این مقاطع باید وقت شناس باشین تا خوشحال و موفق باشین. افراد موفق واسه تموم زمانای خود برنامه ریزی دارن و با سرسختی به این برنامه ها پای بند می مونن. نتیجه موفقیت اونا هم حاصل سعی و همین سرسختیه.

۶. تصمیمات قطعی بگیرین

اگه می خواید موفق باشین و بین کار و زندگی تون تعادل وجود داشته باشه، باید بتونین تصمیمات قاطع بگیرین. شک و دودلی در تصمیم گیری رو کنار بذارین و با درنظر گرفتن حولوحوش هر کاری شجاعانه به قلب رقابتا بزنین.

یادتون باشه افراد موفق دور چیزایی که با ارزش هاشون منافات داره، نمی بچرخن. شمام واسه موفقیت و ایجاد تعادل در زندگی باید پردل و جرات و قاطع تصمیم بگیرین و عمل کنین.

۷. اولویت هاتون رو مشخص کنین

افراد موفق میدونن که در زندگی چه چیزایی براشون مهم تره. این افراد واسه موفق شدن و ماندن سعی می کنن اما حواس شون هست که به هر قیمتی واسه رسیدن به مقصد جون فشانی نکنن. مثلا اگه قصد اینجور فردی افزایش رتبه کاری باشه، به خاطر رسیدن به موفقیت در این مورد، زندگی شخصی اش رو فدا نمی کنه.

۸. حسادت رو کنار بذارین

اگه می خواید موفق و سالم زندگی کنین، باید بتونین انرژی و حس مثبتی در زندگی پیدا کنین. یکی از روشای مهم واسه رسیدن به این خواسته کنار گذاشتن حسادت نسبت به دیگرونه.

از موفقیت بقیه ناراحت نشید، اونا رو تشویق کنین و یادتون باشه موفقیت هیچکی باعث از بین رفتن امکان موفقیت شما نمیشه. هیچکی جای دیگری رو تنگ نمی کنه. موفقیت واسه هر فرد به شکل و شکل شخص اون می شینه و درنتیجه موفقیتای هر کدوم از ما می تونه مثل گلی قشنگ باغچه ی زمین رو قشنگ کنه.

۹. منظم و مسئول باشین

واسه اینکه بتونین در زندگی شخصی و کاری خود موفق باشین و تعادل برقرار کنین، یادتون نرود تنها کسی که می تونه حتی با دستان خالی جهان تون رو زیرورو کنه، کسی نیس جز خود شما.

پس تغییر زندگی در جهت شکوفایی و موفقیت رو با پذیرش مسئولیت زندگی تون شروع کنین. شما توانا هستین و می تونین واسه خود بهترین تصمیمات رو بگیرین. چون که نه؟

۱۰. اهل عمل باشین

واسه خود برنامه ریزی کنین و اهل عمل باشین. واسه زندگی شخصی و کاری خود به طور جدا از هم اهداف مشخص کنین و در راه رسیدن به اونا قدم وردارین. اهل عمل باشین. نذارین ترس از درون شما رو بازنده ی میدون کنه.

۱۱. شاکر و کوشا باشین

واسه شادی و موفقیت باید شکرگزار باشین. قدر داشته هاتون رو بدونین، اما این به معنای تن آسایی نیس. افراد موفق جدا از اینکه قدردانستن نعمات و فرصتایی که در زندگی دارن، سعی می کنن و به طرف چشم اندازه های تازه ای از موفقیت حرکت می کنن.

موفقیت یعنی عادتای خوب:

ایجاد عادتای مفید و خوب، احتیاج به زمان داره اما ممکن و شدنیه.

  • اولویتای خود در زندگی رو مشخص کنین. دوست دارین زندگی تون چه شکلی باشه؟ جواب این سوال کمی سخته. قبول. اما با جواب دادن به این موضوع مهمه که می تونین زواید رو حذف کنین و در راهی درست قدم وردارین.
  • برنامه ریزی دقیق روزانه باعث می شه که وقت تون هدر نرود. باید بدونین که هر ساعت و دقیقه ای چه کاری باید بکنین.
  • از سروصداها دوری کنین. این روزها زندگی ما اسیر دنیای فناوری شده. باید تا جایی که میشه از حواشی بیهوده ای که ذهن رو درگیر می کنه دور باشیم. واسه استفاده از گوشی موبایل خود برنامه ریزی کنین. نذارین شبکه های اجتماعی وقت تون رو بگیرن و خسته تون کنن.
دسته‌ها: آموزشی