ارتباط موم گوش با تغییرات درون بدن | بیماری

: با کمک موم گوش می تونین از وضعیت سلامتی تون خبردار شید هر موم گوشی خاصیتا و ویژگیای خاص خود رو داره و خبر از اتفاقات درون بدنتون می ده در این مطلب به شکلای جور واجور مومای گوش و جنسای جور واجور اونا می پردازیم

حالتای جور واجور موم گوش رو میشه زنگ خطری واسه سلامتی افراد دونست. کلا ۶ حالت کلی واسه جرم گوش هست که اطلاعات جالبی در مورد سلامتی به ما میدن.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پزشکی باشگاه خبرنگاران،صحبت کردن در مورد جرم گوش کمی مشمئزکننده به نظر می رسه. اما بد نیس بدونین این ماده چندش آور مثل بقیه ترشحات بدن حقایق بسیاری رو در مورد سلامتی بازگو می کنه.

موم، واکس، جرم یا “سرومن” گوش از ورود گرد و خاک و میکروبا به درون مجاری گوش جلوگیری می کنه. از حالت و رنگ اون میشه حدسایی در مورد سلامتی افراد زد.

۶ نشونه ظاهری موم گوش و نکات مربوط به اون به توضیح زیره:

۱.موم آبکی و مایل به سبز

تعریق زیاد ممکنه باعث ورود عرق به درون گوش شده و حالت آبکی به موم گوش دهد. اما اگه عرق نکردین، حالت آبکی و مایل به سبز موم گوش ممکنه از عفونت گوشتون خبر دهد.

۲.موم چسبناک و خشک

این حالت بین افراد با نژادهای جور واجور، متغیره. تحقیقی نشون میده بیشتر آسیاییا دارای موم گوش خشک و بیشتر مردم آفریقا یا اروپا دارای موم گوش چسبنده و آبکی هستن. تحقیقات ژنتیکی نشون میده، حالتای متفاوت موم گوش یه جور عکس العمل به شرایط محیطیه که اونا رو از اجدادمان به ارث بردیم.

۳.بوی تندی از گوش خارج شه

بوی تند موم گوش ممکنه از آسیب یا عفونت گوش میانی خبر دهد. این نوع عفونت موسوم به “اوتیت مدیای طولانی” (chronic otitis media) با نشونه هایی چون بوی نامطبوع جرم گوش و سوت کشیدن و احساس گرفتگی درون گوش شناخته می شه. هم اینکه فرد ممکنه در حفظ تعادل خود دچار مشکل شه.

۴.خروج موم از گوش قابل رویت باشه

پارگی یا عفونت پرده گوش منتهی به تشکیل ضایعات پوستی روی پرده گوش می شه که “کلستئاتوم” (Cholesteatoma) اسمشه. این ضایعاتِ مثل کیست به شکل جرم و کثیفی از گوش بیرون زده و باعث درد و گرفتگی مجرای گوش می شن.

۵.حجم موم گوش کم بشه

بعضی وقتا ممکنه مقدار جرم گوش خیلی کم به نظر برسه. این حالت به احتمال بسیار پایین مریضی “کراتیتیس” رو نشون میده که به موجب اون، بافت سخت کراتیت مانع خروج موم از گوش شده و باعث درد و احساس گرفتگی در گوش می شه.

۶.موم گوش در حالت پوسته پوسته

موم گوش با بالا رفتن سن و سال ممکنه حالت خشک و پوسته پوسته به خود بگیره. ً دلیل پوسته شدن موم گوش کم کاری غدهای بدن هنگام پیریه. در اینجور حالتی هیچ خطری سلامتی تون رو تهدید نمی کنه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو