ارتباط میزان پایین سدیم خون با اختلال روانی در مردان مسن | بیماری

: مطالعه نوین نشون میده اندازه پایین سدیم خون با مشکل روانی و نابودی شناختی در مردان سن بالا ربط داره.

: رابطه اندازه پایین سدیم خون با مشکل روانی در مردان سن بالا

آکا ایران: به گفته محققان این یافته ها می تونن نگران کننده باشن چراکه بیشتر بعضی داروهای مورداستفاده به وسیله افراد سن بالا اندازه سدیم خون رو پایین میارن. این تحقیق شامل بیشتر از ۵۴۰۰ مرد سالم ۶۵ سال به بالا بود که وضعیت سلامت شون به طور میانگین کمتر از ۵ سال تحت نظر بود.

کریستین نوواک، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کلرادو، در این باره میگه: «۱۰۰ تن از این شرکت کنندگان گرفتار به شرایطی موسوم به هیپوناترمی شدن که در این حالت، اندازه سدیم خون افراد کمتر از حد سالمه.»

محققان به این نتیجه رسیدن در مقایسه با مردان دارای اندازه نرمال سدیم، مردان گرفتار به هیپوناترمی ناچیز ۳۰ درصد بیشتر دچار مشکل روانی در اول مطالعه و ۳۷ درصد بیشتر گرفتار به نابودی روانی کم کم شدن.

محققان هم اینکه به رابطه بین اندازه بالا سدیم خون و نابودی روانی در طول زمان هم فهمیدن. نوواک تاکید می کنه که این یافته ها مقدماتی بوده و هنوز رابطه علّی و معلولی شون به اثبات نرسیده.

به گفته ایشون، «از اونجائیکه هم کم شدن اندازه سدیم خون و هم تغییرات ناچیز در کارکرد شناختی از وقایع شایع با افزایش سن هستن، به خاطر همین باید تحقیقات بیشتری در آینده روی این مسئله انجام شه.»

.

منبع : migna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو